Úvod ZO ZAHRANIČIA Vojna sa môže skončiť rozdelením Ukrajiny medzi Západ a Rusko

Vojna sa môže skončiť rozdelením Ukrajiny medzi Západ a Rusko

Foto: archív

Šéf Služby zahraničnej rozviedky Ruskej federácie Sergej Naryškin v medializovanom vyhlásení obvinil Spojené štáty a Poľsko, že majú v pláne získať sféru vplyvu na Ukrajine. Z jeho vyjadrenia podľa západných politických analytikov vyplýva, že vojna sa môže skončiť núteným rozdelením Ukrajiny medzi Západ a Rusko.

Naryškin sa odvolal na nezverejnené spravodajské informácie, ktoré podľa neho ukazujú, že USA a Poľsko, teda spojenci z NATO, plánujú obnoviť kontrolu Poľska nad časťou západnej Ukrajiny.

„Podľa spravodajských informácií získaných Službou zahraničnej rozviedky Ruskej federácie vypracúvajú Washington a Varšava plány na zavedenie prísnej vojenskej a politickej kontroly Poľska nad jeho historickými dŕžavami na Ukrajine,“ uviedol Naryškin.

Poľsko ovládalo v minulosti v rôznych obdobiach niektoré územia, ktoré sú teraz súčasťou Ukrajiny, naposledy to bolo v čase medzi dvoma svetovými vojnami. Západná Ukrajina vrátane mesta Ľvov bola na konci 2. svetovej vojny začlenená do Sovietskeho zväzu.

Naryškin tvrdí, že Spojené štáty preberajú s Poľskom plán, na základe ktorého poľské „mierové“ jednotky bez poverenia NATO vstúpia do častí západnej Ukrajiny, kde je nízka pravdepodobnosť konfrontácie s ruskými silami.

Ruský senátor a podpredseda zahraničného výboru Rady federácie Andrej Klimov takisto vyhlásil, že Poľsko plánuje zaviesť kontrolu nad časťou Ukrajiny. Jeden z najbližších spojencov ruského prezidenta Vladimira Putina uviedol, že Ukrajina sa rúti k rozpadu na viacero štátov. USA sa to podľa neho budú snažiť využiť na zničenie Ruska.