Úvod Z DOMOVA Slovensko nemá plán ako sa zbaviť závislosti od ruského plynu

Slovensko nemá plán ako sa zbaviť závislosti od ruského plynu

Foto: archív

Slovenská republika nemá spracovaný nijaký akčný plán, ktorý by určoval, aké kroky a v akom časovom horizonte treba urobiť, aby sme sa v čo najkratšom čase zbavili závislosti od ruského zemného plynu. Povedal to predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti jeho predseda Peter Kremský.

Akčný plán by podľa Kremského mal obsahovať „jasné kroky“, ako bude štát podporovať výstavbu obnoviteľných zdrojov, využívanie geotermálnej energie, úspory energií alebo rozvoj vlastnej ťažby zemného plynu. „Musia tam byť jasné termíny, kroky či zodpovednosť,“ uviedol šéf hospodárskeho výboru.

Kremský zvolal mimoriadne zasadnutie výboru potom, čo Rusko zastavilo dodávky plynu do Poľska a Bulharska. Tieto krajiny, podobne ako väčšina krajín EÚ, nesúhlasili s novou podmienkou, ktorou je platba v rubľoch. Slovensko by malo zaplatiť ďalšiu faktúru za plyn 20. mája, no zatiaľ nie je jasné, ako bude platba zrealizovaná.

Či si aj Slovensko zriadilo účet v rubľoch, Kremský nepotvrdil ani nevyvrátil. Na výbore sa podľa neho o tejto téme nerozprávali, no skutočnosť, že má niekto zriadený účet, podľa Kremského neznamená, že ho bude aj využívať. Dôležitý je podľa neho spoločný postoj štátov EÚ.

Hospodársky výbor zaviazal Ministerstvo hospodárstva SR, aby ho informovalo o úprave Integrovaného národného energetického a klimatického plánu na súčasné podmienky. Zároveň má rezort hospodárstva informovať aj o aktuálnych opatreniach na zníženie závislosti Slovenska od dodávok zemného plynu a ďalších energonosičov z Ruska.