Úvod ZO ZAHRANIČIA Von der Leyenová v liste Figeľovi píše o Chovancovej smrti

Von der Leyenová v liste Figeľovi píše o Chovancovej smrti

Ursula von der Leyenová. (Foto: archív)

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v liste bývalému eurokomisárovi Jánovi Figeľovi prisľúbila, že bude venovať pozornosť tragickej smrti slovenského občana Jozefa Chovanca v Belgicku. „Chceli by sme Vás ubezpečiť, že ja a útvary Európskej komisie budú venovať veľkú pozornosť ďalšiemu vývoju v predmetnom prípade,“ píše von der Leyenová.

Ako pokračuje, ochrana bezpečnosti a základných práv občanov Európskej únie, ktorí si uplatňujú svoje práva na voľný pohyb, má pre EK veľký význam. Rovnako, ako ochrana zásad právneho štátu. „V mene Európskej komisie by som chcela vyjadriť svoj veľký zármutok a hlboký súcit s rodinou pána Chovanca,“ uvádza predsedníčka EK v liste.

“Vítam jasný záväzok Európskej komisie a jej predsedníčky von der Leyenovej sledovať vyšetrovanie tragickej a zbytočnej smrti Jozefa Chovanca v Belgicku. Férová obhajoba a dodržiavanie princípov právneho štátu, ktoré ohlásila komisia, musí byť viditeľné nielen smerom k Poľsku či Maďarsku, ale aj k starším demokraciám na Západe,” reagoval Ján Figeľ.

Slovák Jozef Chovanec zomrel v Belgicku vo februári 2018 po potýčke s letiskovou políciou na letisku v meste Charleroi. Policajti ho vyviedli a umiestnili do cely predbežného zadržania, kde sa mal Chovanec dopustiť sebapoškodenia.

Zo záznamu priemyselnej kamery však vidno, ako jedna zo zasahujúcich policajtiek hajluje, zatiaľ čo piati ďalší policajti sedia a kľačia na hrudi Chovanca a smejú sa z nacistického pozdravu svojej kolegyne. Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali Chovanca 16 minút.