Úvod ZO ZAHRANIČIA Vučič a Kurti budú rokovať v Bruseli v záujme zmiernenia napätia medzi...

Vučič a Kurti budú rokovať v Bruseli v záujme zmiernenia napätia medzi Kosovom a Srbskom

Foto: archív

Srbský prezident Aleksandar Vučič a kosovský premiér Albin Kurti sa v Bruseli stretnú so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom v rámci úsilia medzinárodného spoločenstva o zmiernenie narastajúceho napätia medzi Belehradom a Prištinou.

Ako potvrdil hovorca Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Peter Stano, Vučič a Kurti prijali Borrellovo pozvanie na stretnutie. Na rokovaniach v Bruseli sa zúčastní aj slovenský diplomat Miroslav Lajčák, ktorý je osobitným predstaviteľom EÚ pre západný Balkán.

Bývalá srbská provincia Kosovo je dnes väčšinovo obývaná etnickými Albáncami a v roku 2008 jednostranne a bez referenda vyhlásila nezávislosť. Podporila ju približne stovka krajín vrátane Spojených štátov a väčšiny členských krajín EÚ. Srbsko a jeho spojenci Čína a Rusko, ale napríklad aj Slovensko a Spanielsko nezávislosť Kosova odmietajú.

Srbi žijúci v severnom Kosove odmietajú uznať autoritu Prištiny a sú naďalej v prevažnej miere lojálni srbskej vláde, ktorá ich aj finančne podporuje. Najnovšiu eskaláciu napätia medzi Belehradom a Prištinou vyvolalo v uplynulých týždňoch opatrenie, podľa ktorého si mali ľudia so srbskými dokumentami pri vstupe na kosovské územie vymeniť doklady za dočasné.

Situácia sa vyostrila v predvečer platnosti nariadenia, keď miestni Srbi začali na protest blokovať cesty a stavať barikády. Pod tlakom západných mocností a najmä USA, sa vláda v Prištine rozhodla odložiť nadobudnutie platnosti nových pravidiel o dokladoch na hraniciach so Srbskom o mesiac, do 1. septembra.

Kurtiho vláda chce tiež, aby si vodiči vymenili poznávacie značky vydané v Srbsku za značky vydané v Kosove. Rozhovory medzi Kosovom a Srbskom pod vedením EÚ, ktoré sa začali v roku 2011 s cieľom normalizovať vzťahy medzi bývalými nepriateľmi, zatiaľ k dohode neviedli.