Úvod Z DOMOVA Asociácia na ochranu práv pacienta sa obáva nárastu dlžníkov na zdravotnom poistení

Asociácia na ochranu práv pacienta sa obáva nárastu dlžníkov na zdravotnom poistení

Foto: archív

Asociácia na ochranu práv pacienta sa obáva, že po plánovanom zrušení obmedzení v poskytovaní zdravotnej starostlivosti pre dlžníkov na zdravotnom poistení sa ich počet zvýši. Aktuálne má podľa nej hradenú plnú zdravotnú starostlivosť väčšina dlžníkov, ktorí sú solidárni a spĺňajú podmienky štátu.

„Ľudia, ktorí neplatia do systému aj napriek tomu, že nie sú v hmotnej núdzi, budú z tejto navrhovanej úpravy bezdôvodne ťažiť,“ vyjadrila svoj názor v medializovanom vyhlásení prezidentka asociácie Mária Lévyová.

Asociácia upozornila, že podľa aktuálne platnej legislatívy môže zdravotná poisťovňa hradiť celú starostlivosť vrátane odkladnej starostlivosti väčšine dlžníkov, ak splnia podmienky dané zákonom. „To pokrýva všetkých, ktorí sú solidárni a dostali sa do prechodných problémov,“ ozrejmila Lévyová.

Po schválení návrhu sa podľa asociácie zvýši počet neplatičov a dlžníkov. Poukazuje pri tom na dosahy krízy, pandémie, inflácie či zvýšenia odvodovej povinnosti. „Vymožiteľnosť dlhov zo strany zdravotných poisťovní zrejme nebude na takej úrovni, ako sa očakáva, a dlh v našom zdravotníctve bude narastať.