Úvod ZO ZAHRANIČIA Výrobca “ruskej zmrzliny” zneužil vojnu na Ukrajine na marketingovú kampaň

Výrobca “ruskej zmrzliny” zneužil vojnu na Ukrajine na marketingovú kampaň

Foto: archív

Známa smotanová zmrzlina v oblátke s názvom „Ruská zmrzlina“ zmení názov na “Ukrajinská zmrzlina”. Informoval o tom český spravodajský portál Lidovky.cz. Rozhodol o tom výrobca, potravinársky koncern Bidfood, pod ktorý patrí aj značka Prima zmrzlina.

Od apríla sa podľa spoločnosti zmení aj obal všetkých výrobku. „Áno, názov meníme. Z Ruskej zmrzliny sa stane Ukrajinská. Prvým krokom je prelepenie názvu Ruská samolepkou s nápisom Podporujeme Ukrajinu a v apríli už budú na trhu výrobky v nových obaloch.“

Portálu Lidovky.cz to povedala hovorkyňa spoločnosti Bidfood Alena Šteffelová. Koncern tak podľa vlastných slov reaguje na prebiehajúci vojnový konflikt na Ukrajine a agresiu zo strany Ruska.

„Vizuál je už hotový a obaly sa vyrábajú,“ potvrdzuje Prokop Volf, vedúci divízie Prima. „Touto zmenou chceme vyjadriť solidaritu s Ukrajinou a jej obyvateľmi. Chceme dať jasnú správu ľuďom z Ukrajiny žijúcim v Česku i na Slovensku, že na nich myslíme,“ hovorí Volf.

Výrobok koncernu Bidfood je nelicencovanou napodobeninou originálnej ruskej zmrzliny, ktorá sa pod názvom Plombir vyrába na území Ruska, Bieloruska, Ukrajiny a ďalších postsovietskych štátov. Produkuje sa z vysokokvalitného plnotučného mlieka, smotany, masla, vajec, mandľového oleja a rôznych príchutí, pričom jej neodmysliteľnou súčasťou je oblátka.

Plombir sa začal priemyselne vyrábať v 30. rokoch minulého storočia v Sovietskom zväze podľa vzoru francúzskej zmrzlinovej špeciality Glace plombière z napoleónskeho obdobia. V 80. rokoch ho vyrábali desiatky podnikov v celom ZSSR. Zmrzlina sa vyvážala aj do krajín socbloku.

Na sociálnych sieťach sa objavili komentáre, že krok spoločnosti Bidfood je falošnou solidaritou a pokusom priživiť sa na humanitárnej kríze na Ukrajine, pričom v skutočnosti ide o šikovný marketingový ťah s cieľom zviditeľniť a zvýšiť predaj jej tradičného potravinárskeho produktu.