Úvod ZO ZAHRANIČIA Vysoký predstaviteľ belgickej polície odstúpil pre brutálny policajný zákrok proti Slovákovi

Vysoký predstaviteľ belgickej polície odstúpil pre brutálny policajný zákrok proti Slovákovi

Reprofoto: archív

Po zverejnení videa z februára 2018, ktoré potvrdzuje brutálne použitie sily proti 38-ročnému Slovákovi Jozefovi Chovancovi v cele predbežného zadržania na letisku v belgickom Charleroi, zo svojej funkcie dočasne odstúpil André Desenfants, druhý najvyšší predstaviteľ belgickej federálnej polície. Informáciu zverejnil denník The Brussels Times.

Vo videu dokonca policajtka nad smrteľne zraneným Chovancom hajluje a policajt viac 16 minút kľačí na hrudníku Slováka. Chovanec mal mať konflikt s palubným personálom – keď mu bránili sadnúť si na miesto, údajne sotil jednu z letušiek.

To bol dôvod zákroku federálnej polície na letisku. Kamerové záznamy zachytili zakrvavenú tvár zadržaného muža i zákrok šesťčlenného tímu polície, po ktorom Chovanec utrpel zástavu srdca, po prevoze do nemocnice upadol do kómy a o deň neskôr zomrel.

Videozábery si vyslúžili aj pozornosť federálnej vlády. Minister spravodlivosti Koen Geens vyhlásil, že ide o nepochopiteľný a úplne šokujúci incident a minister vnútra Pieter De Crem vyzval na rýchle objasnenie všetkých okolnosti v rámci prebiehajúceho súdneho vyšetrovania.

Generálny riaditeľ federálnej polície André Desenfants, v poradí druhý najvyšší policajný úradník, ktorý má na starosti aj letiskovú políciu, uviedol, že rozhodnutie podať demisiu je jeho osobným rozhodnutím, hoci sa v tejto záležitosti necíti vinným.

V tom čase vraj nemal dostatok informácií o detailoch incidentu zo Charleroi. Vo februári 2018 bol pravou rukou vtedajšej generálnej riaditeľky polície Catherine De Bolleovej, ktorá v súčasnosti šéfuje Europolu.

Flámsky denník Het Laatste Nieuws, ktorý ako prvý zverejnil videozáznam z policajnej cely na letisku, poskytol vyjadrenie vdove po zosnulom Slovákovi Henriete Chovancovej. Tá upozornila, že policajti podcenili zdravotný stav jej muža, ktorý mal zrejme problémy s dýchaním.

„My, ako jeho rodina, chceme vedieť, prečo mu to urobili. Prečo sa k nemu tak správali? Horšie ako ku zvieraťu, akoby ani nebol ľudskou bytosťou,“ povedala Chovancová v rozhovore pre flámsku televíznu stanicu VTM.

Medializovaná udalosť z letiska Charleroi neunikla ani pozornosti ľudskokprávnej organizácie Amnesty International, ktorá vo štvrtok vyzvala na dôkladné vyšetrenie príčin smrti slovenského občana.