Úvod Z DOMOVA Chmelár kritizuje “každoročný festival antiruského šovinizmu” pri príležitosti 21. augusta

Chmelár kritizuje “každoročný festival antiruského šovinizmu” pri príležitosti 21. augusta

Eduard Chmelár. (Foto: archív)

Politický komentátor Eduard Chmelár reagoval na fotografiu, ktorá koluje na sociálnej sieti a ktorá odkazuje na 21. august, keď sa pripomína invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968.

Ide o fotografiu z istej českej reštaurácie, na ktorej je zachytená tabuľa s nápisom, že sa 21. 8. nepredáva ruská zmrzlina. Navyše je tam prosba, aby rodičia vysvetlili deťom prečo, a tiež obrázok sovietskeho tanku a prečiarknutá sovietska symbolika.

„Nejakej obmedzenej bytosti sa to možno môže zdať vtipné, ale mne už tento každoročný festival antiruského šovinizmu poriadne lezie na nervy. Mám tomu rozumieť tak, že v tomto českom podniku sa na výročie protektorátu nepredáva nemecké pivo a bavorská šunka?

A budú azda stiahnuté z predaja aj poľské krowky, maďarský guláš a bulharská musaka, keďže nás obsadili vojská štátov Varšavskej zmluvy?” pýta sa v statuse Chmelár. “A prečo zrazu tí, ktorí neustále pripomínajú, že nás oslobodili aj Ukrajinci, Gruzínci, Bielorusi a ďalší, zúžili okupantov len na Rusov? Tušia vôbec, že napríklad takú Nitru obsadili kompletne Maďari? Celé to vyvolávanie nenávisti je šialené,“ píše ďalej.

Chmelár zareagoval aj na podpredsedu hnutia Progresívne Slovensko Michala Šimečku, ktorý na sociálnej sieti napísal, že ak si chce niekto sprítomniť pocity spred 52 rokov, mal by sa pozrieť do Bieloruska. „Na to už vážne nemám slov, ale ak pán europoslanec vidí v Bielorusku ruské tanky, ak chce prirovnávať okupáciu z roku 1968 k súčasným protestom, mal by vyhľadať odborníka…“

Chmelár ďalej uviedol, že preňho je výročie 21. augusta 1968 o niečom inom. S úctou si pripomenúť nevinné obete a statočných ľudí, ktorým okupácia zničila život. „Lebo statočnosť preukazujete v ľudských postojoch k súčasným mocenským nástrahám, nie hlučným skákaním po dávno zarastených hroboch.

Práve v tomto momente nám 21. august 1968, rovnako ako aj 29. august 1944 živo pripomínajú, že v rozhodujúcich momentoch nás zradili a napadli naši spojenci, nie nepriatelia, že ostražití musíme byť najmä voči tým, ktorí nás geopoliticky ovládajú.

Prestaňte si honiť egá na okupantoch spred niekoľkých desaťročí a sledujte, ako sa minister obrany Jaroslav Naď snaží vytvoriť podmienky pre vstup ďalších, tentoraz amerických vojakov, proti ktorým, otupení propagandou, už ani nebudete protestovať,“ napísal komentátor.

Foto: Facebook Eduarda Chmelára