Úvod Z DOMOVA Z troch najvyšších ústavných činiteľov zarobila minulý rok najviac prezidentka

Z troch najvyšších ústavných činiteľov zarobila minulý rok najviac prezidentka

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Z troch najvyšších ústavných činiteľov zarobila minulý rok najviac prezidentka SR Zuzana Čaputová. Z výkonu verejnej funkcie mala príjem 147.989 eur. Po nej nasleduje premiér Eduard Heger s príjmami 65.832 eur. Posledný je šéf Národnej rady SR Boris Kollár s príjmom 42.900 eur. Vyplýva to z majetkových priznaní verejných funkcionárov, ktoré zverejnili na webe parlamentu.

Čaputová iné príjmy ako z výkonu verejnej funkcie neuviedla. Priznala však rekreačnú chatu, rodinný dom či ornú pôdu v Pezinku. Medzi hnuteľným majetkom uviedla auto aj úspory. Spomenula aj hypotekárny úver. Podľa priznania neprijala nijaké dary.

Heger rovnako neuviedol iný príjem. Priznal vlastníctvo viacerých nehnuteľností a tiež podiely na nehnuteľnostiach, napríklad byt v Dúbravke či ornú pôdu v Jablonci. Rovnako uviedol podiely v spoločnostiach s ručením obmedzeným a hypotéku.

Kollár priznal viacero nehnuteľností, napríklad dom na thajskom Koh Samui, stavbu v Dubaji, chatu v rakúskom Bergu, byt v Španielsku či dom so záhradou v bratislavskom Starom Meste. Medzi hnuteľným majetkom priznal umelecké diela, zbierku hodiniek a šperkov, uviedol aj peniaze a vklady v bankách, ochranné známky i cenné papiere.

Predseda zákonodarného zboru tiež vlastní akcie v akciových spoločnostiach, obchodné podiely v spoločnostiach s ručením obmedzeným, či autorské práva. V kolónke „existencia záväzkov“ vypísal finančné ručenia, záruky aj úvery.