Úvod ZO ZAHRANIČIA Zacharovová: Navaľnyj v skutočnosti pracoval pre USA

Zacharovová: Navaľnyj v skutočnosti pracoval pre USA

Alexej Navaľnyj. (Foto: archív)

Moskva poukázala na rýchlosť, s akou Washington odsúdil zaradenie regionálnych štábov ruského blogera a opozičného aktivistu Alexeja Navaľného na zoznam extrémistických organizácií. Podľa hovorkyne ruskej diplomacie Marije Zacharovovej rýchla reakcia USA súvisí s tým, že Navaľnyj „v skutočnosti pracoval pre USA“.

Zacharovovej vyjadrenie súvisí s verdiktom súdu v Moskve, ktorý oznámil, že Navaľného politické organizácie zaradil medzi extrémistické skupiny. Spojené štáty tento verdikt odsúdili a označili ho za osobitne znepokojujúci. Podľa nich ide o súčasť modelu obmedzovania základných práv v Rusku. USA zároveň zopakovali svoju výzvu na okamžité prepustenie Navaľného z väzenia.

Zacharovová v rozhlasovom rozhovore vysielanom na YouTube kanále Soloviov Live uviedla, že reakcia Spojených štátov „ukázala rozsah zasahovania USA do ruských záležitostí“. Verdikt moskovského súdu odsúdila aj EÚ. Brusel tvrdí, že ide o doposiaľ najvážnejší prejav úsilia ruskej vlády o potlačenie nezávislej politickej opozície a vyšetrovania korupcie v Rusku.

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell vo svojom vyhlásení vydanom v mene 27 členských štátov EÚ uviedol, že zámerom tohto kroku Moskvy je „vylúčiť vplyv siete politických štruktúr Navaľného pred septembrovými voľbami do Štátnej dumy“ i v ďalšom období.

Spomínaná sieť regionálnych štábov vyzývala voličov, aby v rôznych druhoch volieb vždy hlasovali za tých kandidátov, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou porazia kandidátov spojených s Kremľom. Ruská Štátna duma nedávno prijala zákon, ktorý zakazuje kandidovať vo voľbách členom i sponzorom organizácií a združení označených súdmi za extrémistické.