Úvod ZO ZAHRANIČIA Začne sa po brexite rozpad Veľkej Británie?

Začne sa po brexite rozpad Veľkej Británie?

Edinburgh, hlavné mesto Škótska. (Foto: Pavel Kapusta)

Ruský portál Vzgljad publikoval článok, v ktorom sa venuje možnosti rozpadu Veľkej Británie krátko po odchode z EÚ. Dôvodom je skutočnosť, že Škótsko vytrvalo odmieta opustiť EÚ, aby sa po brexite nedostalo pod silnejšiu nadvládu Londýna.

Škóti vidia svoju budúcnosť v tesnej spolupráci s EÚ a nie s Britániou. Už dávno sa snažia o nezávislosť svojej krajiny, požadujú nové referendum o odchode zo Spojeného kráľovstva. Angličania sú však proti. Ak by Škóti odišli, znamenalo by to ďalší klinec do rakvy Británie.

Briti pravdepodobne opustia EÚ už 31. januára tohto roku. Nude nasledovať minimálne rok ťažkých dohôd a debát s EÚ, aby sa vykryštalizovali vzájomné vzťahy. Tieto debaty však nie sú pre Londýn hlavným dôvodom hlavybôľu, oveľa nebezpečnejšie sú preň snahy Škótska opustiť Spojené kráľovstvo.

Britský premiér Boris Johnson sa tak môže stať premiérom podobným Winstonovi Churchillovi, ktorý síce zvíťazil vo vojne proti Nemecku, Británia však utrpela porážku vo vzťahu k USA. Američania po 2. svetovej vojne nahradili Britániu na poste svetového hegemóna. Analogicky dnes Johnson zvíťazil vo vzťahu k EÚ, v prípade odtrhutia Škótska však prehrá vo veci udržania celistvej Británie.

Škótsko predstavuje približne 30 percent územia Británie a Škóti tvoria približne 8 percent obyvateľstva Británie. Hrubý domáci produkt krajiny je približne na úrovni 10 percent produkcie Británie. Ak by teda Škótsko odišlo, výraznejšiu stratu by ekonomicky Británia nepocítila.

Stratu by však pocítila v politickej oblasti, pretože odchod Škótska by znamenal pravdepodobne zánik Británie. Rozkladný trend by totiž mohol pokračovať aj v súvislosti so separatistickými snahami Severného Írska či Walesu.

Vládna Škótska národná strana (SNP), ktorá po nedávnych predčasných parlamentných voľbách zosilnela, sľubuje nové referendum o nezávislosti. Prvé sa uskutočnilo v roku 2014 a skončilo sa neúspechom. Politici SNP však tvrdia, že nikto nemôže zabrániť národu presadiť si vlastnú voľbu. Požadujú, aby Škótsko patrilo Škótom a krajina sama rozhodovala o svojom osude a budúcnosti.

Škóti pravidelne demonštrujú v uliciach za nezávislosť svojej krajiny. (Foto: archív)

Boris Johnson aktivity Škótov odmieta, rovnako, ako ich pred ním odmietala Theresa Mayová. Angličania nechcú pripustiť nové škótske referendum, argumentujú, že referendum sa môže použiť ako nástroj len raz za generáciu.

Keďže roku 2014 Škóti takúto možnosť mali, opakovať sa vraj nebude. Johnsonove aktivity sú dôkazom, že vzťahy medzi Angličanmi a Škótmi nie sú rovnocenné – Angličania vystupujú voči Škótom značne protektorsky.

Škóti sa pravdepodobne budú snažiť nové referendum presadiť budúci rok, v ktorom sa budú konať aj voľby do tamojšieho parlamentu. Ak by získali príslušníci SNP 62 zo 129 mandátov, referendum môžu presadiť a Londýn sa možno ocitne “mimo hru”.

Mnoho bude závisieť aj od toho, ako sa bude dariť EÚ po odchode Británie. Ak úniu odchod Británie príliš nepoškodí, počet Škótov požadujúcich referendum sa zvýši. Podobný scenár je pravdepodobný aj v prípade, že sa začne prehlbovať závislosť Británie od USA a Briti budú mať ekonomické problémy. Škótsko sa totiž evidentne nechce stať ďalším štátom USA.