Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskému opäť zamietli žiadosť o prejav na udeľovaní Oscarov Hollywoode

Zelenskému opäť zamietli žiadosť o prejav na udeľovaní Oscarov Hollywoode

Voilodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neprednesie videoprejav počas slávnostnej ceremónie udeľovania Oscarov v Hollywoode. Jeho žiadosť o vystúpenie bola totiž podľa časopisu Variety zamietnutá – rovnako ako vlani.

Zelenskyj sa počas uplynulého roku objavil cez videospojenie na viacerých prestížnych odovzdávaniach cien vrátane hudobných cien Grammy či filmových a televíznych Zlatých glóbusov. Priestor mu poskytli aj filmové festivaly v Cannes či Berlíne.

Americký herec Sean Penn vlani daroval Zelenskému jedného zo svojich dvoch Oscarov, pričom povedal, že ide o symbolické gesto. Ešte predtým vyhlasoval, že sošku Oscara nechá roztaviť, ak americká Akadémia filmových umení a vied nepovolí Zelenského prejav na odovzdávaní Oscarov.

Penn odpremiéroval na tohtoročnom Berlinale svoj dokument s názvom Superpower, ktorý zachytáva “premenu Zelenského z filmového komika na vojnového hrdinu”. Snímka vznikla na základe série vzájomných konverzácií a Penn ju nakrútil v Kyjeve po začiatku ruskej špeciálnej operácie.

Výkonný producent Oscarov Will Packer minulý rok vyjadril obavy z vystúpenia Zelenského. Zdôvodnil to tým, že všetci, ktorých zasiahla vojna na Ukrajine, majú bielu farbu pleti, pričom predošlým tragédiám zahŕňajúcim osoby s inou farbou pleti sa toľko pozornosti nevenovalo. Súčasťou ceremónie bola namiesto Zelenského vystúpenia napokon minúta ticha.