Úvod Politika Zelenskyj zložil prezidentský sľub a rozpustil ukrajinský parlament

Zelenskyj zložil prezidentský sľub a rozpustil ukrajinský parlament

Volodymyr Zelenskyj počas slávnostnej inaugurácie. (Foto: archív)

Bývalý televízny komik a novozvolený prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj zložil počas slávnostnej inaugurácie v ukrajinskom parlamente prezidentský sľub. „Sľubujem, že budem chrániť zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny,“ uviedol 41-ročný Zelenskyj počas slávnostnej ceremónie. Hneď po zložení sľubu rozpustil ukrajinský parlament.

Povedal, že počas dvoch mesiacov uvoľní z funkcie ministra obrany, šéfa tajnej služby SBU a generálneho prokurátora. Rozpustením jednokomorovej snemovne pol roka pred riadnymi voľbami si chce Zelenskyj podľa ukrajinských médií zabezpečiť podporu parlamentu, v ktorom teraz nemá prakticky nijakých stúpencov.

Jeho strana Sluha národa vznikla tesne pred aprílovými prezidentskými voľbami, v ktorých jasne porazil Petera Porošenka. Za svoj hlavný cieľ Zelenskyj v inauguračnom prejave označil zastavenie paľby na východe krajiny, kde proti sebe stoja ukrajinská armáda a proruskí separatisti.

Nový prezident vyzval Ukrajincov, ktorých vojna vyhnala z domovov, k návratu do vlasti. Na ceremónii bolo prítomných asi 50 zahraničných delegácií a bývalí ukrajinskí prezidenti Leonid Kravčuk, Leonid Kučma, Viktor Juščenko a Petro Porošenko. Zelenskyj v prejave tvrdo kritizoval ukrajinskú vládu.

„Nechápem, úprimne povedané, našu vládu, ktorá len rozhadzuje rukami a hovorí, že nemôže nič robiť. Nie je to pravda. Môže vziať kus papiera a pero a uvoľniť miesto tým, ktorí budú myslieť na budúcnosť pokolení, a nie na budúce voľby. Myslím si, že ľudia by to ocenili,“ povedal. Nová hlava štátu potom v emotívnom prejave opísala svoje predstavy o budúcnosti krajiny.

Foto: archív

„Musíme sa stať Islanďanmi vo futbale, Izraelčanmi v obrane rodnej krajiny, Japoncami v technológiách, Švajčiarmi v umení žiť šťastne veľa seba. Našou prvou úlohou je zastaviť paľbu na Donbase… Ak to bude potrebné, som pripravený obetovať svoju funkciu, aby bol nastolený mier.“

Obyvateľov Donbasu oslovil Zelenskyj vo svojom i ich rodnom jazyku, teda v ruštine. Povedal im, že pre ostatných Ukrajincov „nie sú cudzincami“, že Krym a Donbas je ukrajinská zem.

„Stratili sme nielen územie, ale hlavne ľudí,“ upozornil prezident. Dodal, že je pripravený „k ťažkým a nepopulárnym rozhodnutiam“. Rozhodnutie o rozpustení parlamentu dáva ukrajinskej Najvyššej rade nanajvýš posledné dva mesiace na jej prácu. Do 60 dní musia byť podľa ústavy vypísané nové parlamentné voľby.

Nový prezident poslancom poradil, aby tento čas využili na prijatie dôležitých zákonov, medzi ktoré zaradil zrušenie poslaneckej imunity, sprísnenie postihov nezákonného obohacovania a nový volebný zákon.