Úvod Z DOMOVA Žilinka: Odmietam, aby ma vťahovali do politického boja

Žilinka: Odmietam, aby ma vťahovali do politického boja

Maroš Žilinka. (Foto: TASR)

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta vťahovanie jeho osoby a prokuratúry ako nezávislej inštitúcie do politického boja. Uviedol to v reakcii na slová ministra obrany Jaroslava Naďa o tom, že Žilinka začal politickú kampaň a chce sa uchádzať o funkciu prezidenta.

„Generálny prokurátor SR sa nebude vyjadrovať k špekuláciám, ktoré sú prezentované vo verejnom priestore. Zložením sľubu 10. decembra 2020 začalo generálnemu prokurátorovi plynúť sedemročné funkčné obdobie, počas ktorého chce napĺňať ústavnú pôsobnosť prokuratúry.

Jeho prvoradou úlohou je chrániť práva a zákonom chránené záujmy fyzických osôb, právnických osôb a štátu,“ uviedol Žilinka v reakcii, ktorú médiám sprostredkoval hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan.

Žilinka 8. februára požiadal o slovo počas parlamentnej diskusie k obrannej dohode. Poslanci vládnej kolalície to však hlasovaním odmietli. Jeho prejav napokon prečítal Juraj Blanár. Naď kritizoval obsah prejavu, ktorý podľa jeho slov nie je hodný generálneho prokurátora.

Prejav prekvapil aj ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú. Išlo podľa nej o politický prejav. Rovnaký názor prezentoval aj šéf OĽaNO Igor Matovič, podľa ktorého Žilinka začal politickú kampaň.

Generálny prokurátor v prejave pripomenul, že SR má skúsenosti s pobytom cudzích vojsk na našom území. Argumentoval okupáciou Československa v roku 1968, odkedy sa vojská Varšavskej zmluvy základe zmluvy medzi vládami ČSSR a ZSSR dočasne zdržiavali na nšom území. Túto zmluvu označil za „nepochybne výhodnejšiu“ pre SR, než je dohoda o obrannej spolupráci s USA.