Úvod Spoločnosť Živnosť popri zamestnaní. Aké sú pravidlá?

Živnosť popri zamestnaní. Aké sú pravidlá?

Foto: archív

Založenie živnosti môže byť výhodná alternatíva k pracovnému pomeru so stabilným príjmom. Začínajúci podnikatelia často riešia súbeh zamestnania a živnosti ako vhodný model na zabezpečenie života, kým sa im biznis nechytí na plné obrátky. Pre niekoho to pritom môže byť celoživotný spôsob prilepšenia. Má však svoje pravidlá.

Ak ste zamestnanec a zároveň rozbiehate aj vlastné podnikanie, dobrá správa je, že na začiatku nemusíte platiť zdravotné poistenie. Týka sa to obdobia od roku vzniku podnikania do júla nasledujúceho roku. Ak si teda živnosť založíte napríklad v apríli 2018, od odvodov do zdravotnej poisťovne ste oslobodený do polovice roku 2019.

Neskôr vám budú odvody vyrátané na základe zisku v roku, keď ste živnosť založili. Nezabudnite, že najneskôr osem dní po založení živnosti musíte do zdravotnej poisťovne nahlásiť, že ste zároveň zamestnaný, prípadne to za vás spraví živnostenský úrad pri zakladaní živnosti.

Odvody do sociálnej poisťovne na začiatku podnikania neplatíte a na rozdiel od zdravotných odvodov ich nemusíte ani oznamovať. V nasledujúcom roku vám bude ich suma vypočítaná na základe vašich ziskov uvedených v daňovom priznaní. Minimálna suma mesačných odvodov do sociálneho poistenia je v roku 2018 151,16 eura. Platí to, ak ste mali v roku 2017 minimálny príjem z podnikania 5 472 eur.

Podobne ako v predošlých dvoch prípadoch, prvý rok mesačne na daňových preddavkoch neplatíte nič. Táto povinnosť vzniká až po podaní daňového priznania a zároveň ak vaša daňová povinnosť presiahla 2 500 eur. Nezabudnite požiadať zamestnávateľa, u ktorého ste zamestnaný, o potvrdenie o preddavkoch na daň z príjmu.

Foto: archív