Úvod Politika Ruské tajné služby zmarili útok ISIS na pamätný sprievod

Ruské tajné služby zmarili útok ISIS na pamätný sprievod

Foto: archív

Ruské tajné služby zmarili pripravovaný teroristický útok, ktorého terčom sa mal stať pamätný sprievod v Moskve pri príležitosti 73. výročia víťazstva nad nacizmom. Informoval o tom námestník ruského ministra zahraničných vecí Oleg Syromolotov.

Na pochode v centre Moskvy sa 9. mája zišlo zhruba milión účastníkov, ktorí si pripomínali pamiatku príbuzných zabitých počas Veľkej vlasteneckej vojny (1941 – 1945). K účastníkom sprievodu sa pridal aj ruský prezident Vladimir Putin a izraelský prezident Benjamin Netanjahu, ktorý pricestoval na oslavy Dňa víťazstva do Moskvy.

Syromolotov v rozhovore pre agentúru TASS uviedol, že útok na stredajší pochod plánovalo viacero teroristických skupín pôsobiacich v oblasti západnej Sibíri, ktoré za týmto účelom zhromažďovali zbrane. V rámci vyšetrovania prípadu bolo zadržaných 20 osôb a vykonaných 17 domových priehliadok. „Boli zadržaní (členovia) viacerých skupín, ktoré pripravovali výbuchy počas Pochodu Nesmrteľného pluku v Moskve… Pricestovali zo Sibíri, z Nového Urengoja,“ uviedol námestník ruského rezortu diplomacie.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) koncom apríla informovala o zadržaní štyroch mužov podozrivých z napojenia na džihádistickú organizáciu Islamský štát (ISIS), ktorí plánovali teroristické útoky v Moskve. Štvoricu príslušníkov predpokladanej „spiacej bunky“ ISIS zadržali v Moskovskej oblasti po tom, ako tam pricestovali z ťažobného mesta Novyj Urengoj v západnej časti Sibíri. Zadržaní dostávali príkazy prostredníctvom textovej aplikácie priamo od členov ISIS.