Úvod Z DOMOVA Zo súčasnej vlády chaosu, zmätku a zlyhania sa môže stať aj vláda...

Zo súčasnej vlády chaosu, zmätku a zlyhania sa môže stať aj vláda chudoby, myslí si Pellegrini

Peter Pellegrini. (Foto: archív)

Typickým znakom súčasnej vlády je chaos, zmätok a zlyhanie. Pri hodnotení prvého polčasu vládnutia kabinetu pod vedením Igora Matoviča i Eduarda Hegera to povedal líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini.

„Počas ich vládnutia sa stratil rešpekt k štátu a jeho inštitúciám, ale aj rešpekt a úcta k dodržiavaniu zákonnosti,“ zhrnul Pellegrini pri príležitosti druhého výročia vládnutia súčasnej garnitúry.

Exekutívu podľa neho charakterizujú neustále roztržky, nejasnosť v prijímaní opatrení a neschopnosť určiť víziu, ktorú by krajina mala nasledovať. Upozornil, že vysvetlením nemôžu byť mimoriadne situácie, ktorým krajina musela čeliť.

„Práve v takýchto situáciách sa ukáže, kto vie riadiť krajinu, kto vie prichádzať s riešeniami,“ zdôraznil expremiér. Odmieta zároveň argumenty vlády, že pod súčasnú situáciu sa podpisuje náprava stavu, ktorý zanechali bývalé garnitúry.

„Ak sa niekto po dvoch rokoch vládnutia neprestáva vyhovárať na predchádzajúce vlády, je to len výkrik neschopnosti a amaterizmu,“ vyhlásil. Obáva sa, že situácia, do ktorej krajinu priviedla súčasná vláda, sa ešte väčšmi zhorší.

Upozorňuje pritom na neustále sa zhoršujúcu polarizáciu spoločnosti i absenciu opatrení, ktorými by kabinet dokázal reagovať na stále ťaživejšiu sociálnu a ekonomickú situáciu. “Z vlády chaosu, zmätku a zlyhania sa môže stať aj vláda chudoby,“ myslí si.

Predchádzajúce dva roky vlády však môžu byť podľa Pellegriniho aj poučením, čo sa stane, ak sa do vedúcich a riadiacich funkcií dostanú ľudia bez adekvátnych schopností a skúseností.

„Verím, že si na to ľudia spomenú pri ďalších voľbách i tých najbližších komunálnych a položia si otázku, či voliť toho, kto môže byť zaujímavý svojím aktivizmom a hlasnou kritikou, no nemá skúsenosti a ani odborné schopnosti viesť verejnú správu,“ dodal.