Úvod ZO ZAHRANIČIA Zomrel bývalý egyptský prezident Husní Mubarak

Zomrel bývalý egyptský prezident Husní Mubarak

Husní Mubarak. (Foto: archív)

Vo veku 91 rokov zomrel v utorok bývalý egyptský prezident Husní Mubarak. S odvolaním sa na vyhlásenie Mubarakovej rodiny o tom informovala agentúra AFP. Dlhoročný prezident, ktorý prišiel o moc počas revolúcie v roku 2011, zomrel len niekoľko týždňov po absolvovaní operácie, uviedla spravodajská stanica al-Džazíra.

Podľa agentúry AP bol Mubarak počas svojej takmer 30-ročnej vlády verným spojencom USA, hrádzou proti islamistickým militantom a zástancom udržania mieru s Izraelom. Avšak desaťtisíce mladých Egypťanov, ktorí sa v roku 2011 zúčastnili na 18 dní trvajúcich masových protestoch inšpirovaných tzv. arabskou jarou, ho vnímalo ako prežitok a novodobého faraóna.

Ako ďalej pripomína AP, Mubarak sa stal jediným z lídrov zvrhnutých počas tzv. arabskej jari, ktorý bol právoplatne odsúdený. Ešte v roku 2012 mu súd vymeral doživotný trest za to, že nezabránil smrti približne 900 demonštrantov, ktorí zahynuli počas demonštrácií v roku 2011. Mubarak sa proti rozsudku odvolal, pričom najvyšší súd ho o niekoľko rokov zbavil obvinení. Jeho oslobodenie vyvolalo v krajine vlnu nespokojnosti.