Úvod Z DOMOVA Zomrel dlhoročný riaditeľ nitrianskeho Agrokomplexu Ladislav Švihel

Zomrel dlhoročný riaditeľ nitrianskeho Agrokomplexu Ladislav Švihel

Ladislav Švihel. (Foto: archív)

Vo veku 82 rokov zomrel dlhoročný riaditeľ nitrianskeho výstaviska Agrokomplex, maliar a architekt Ladislav Švihel. Zomrel 6. novembra po dlhej a ťažkej chorobe. Informáciu potvrdila rodina. Posledná rozlúčka s nebohým sa bude konať 10. novembra o 15. hodine v Dome smútku na Cabajskej ceste v Nitre.

Ladislav Švihel sa narodil 1. apríla 1938 v Nitre. Profesijnú dráhu začínal ako architekt a projektant. V Agrokomplexe pôsobil od roku 1972 do roku 2008. Najskôr bol námestníkom riaditeľa, v roku 1990 sa stal generálnym riaditeľom.

Verejnosť ho poznala aj ako milovníka umenia a organizátora kultúrnych akcií. Ako uvádza stránka osobnosti.sk, v roku 1995 pri príležitosti tretieho výročia Ústavy SR zorganizoval predstavenie historickej opery Svätopluk pod Nitrianskym hradom.

Od roku 1996 stál za kultúrno-spoločenskou akciou Hoj, vlasť moja!, ktorá sa stala každoročnou tradíciou a prehliadkou pre súbory z oblasti ľudovej hudby a špičkových sólistov SND. Organizoval aj Vianočný koncert s účasťou popredných umelcov špičkových slovenských a svetových scén.

Ladislav Švihel dostal množstvo ocenení – sú medzi nimi aj Cena Mesta Nitra, Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, Pribinov kríž III. triedy. V roku 2005 mu vedecká rada Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva udelila čestný doktorát.

Okrem iného bol autorom výtvarno-architektonického riešenia slovenskej izby vo FAO v Ríme. Spolupracoval na architektonicko-urbanistickom riešení výstavného areálu Agrokomplex, na architektonickom stvárnení fontány pred kaštieľom v Malante a ďalších významných projektoch.

Láskou Ladislava Švihela bolo maľovanie, dostal sa k nemu v trinástich rokoch. Dominantným motívom jeho tvorby bol Nitriansky hrad. „Popri mojej funkcii nebolo jednoduché maľovať. Vracal som sa domov neskoro, takže som tvoril akurát tak po večeroch, nociach a víkendoch. Často som pritom aj zadriemal so štetcom v ruke.

Bohužiaľ, trpela moja rodina aj priatelia, lebo takmer všetok svoj voľný čas som venoval maľovaniu,“ povedal na výstave svojich diel v Ponitrianskom múzeu. Konala sa pri príležitosti jeho 80-ročného jubilea.

V tom čase prezradil, že výchova dcér bola veľakrát len na manželke. „Ale nič z tých chvíľ, ktoré som si „ukradol“ pre svoju najväčšiu záľubu, neľutujem. Nič nie je krajšie, ako keď po človeku niečo pekné zostane. Je úžasné dávať – dávať sám seba.“

Na osemdesiatku si jubilant v ďalších rokoch želal trochu viac zdravia. „Aby som mal síl aj ďalej tešiť ľudí mojimi obrazmi, ale aj benefičným podujatím Hoj, vlasť moja. A tiež by som si želal, aby Agrokomplex, ktorý považujem za svoje tretie dieťa, viacej prosperoval,“ povedal.