Úvod GEO 11 kontrastných vodných sútokov

11 kontrastných vodných sútokov

Foto: archív

Keď sa stretnú dve rieky, stvoria krásne prírodné divadlo. Rozdielne zafarbenie riek ponúka zaujímavý pohľad, ako sa ich vody medzi sebou premiešavajú. Fotografie sútokov zaujmú nezvyčajným kontrastom – zväčša sa pomalšia rieka, ktorá má v sebe viac bahna, stretne s rýchlejšou. Vychutnajte si obrázky jedenástich sútokov z rôznych kútov sveta, vytvárajúcich nádherný vizuálny kontrast.

1Alaknanda a Bhagirathi, Devprayag, India

Foto: archív

Sútok týchto dvoch riek v indickom meste Devprayag je pre krajinu ‘významným miestom: ich spojením sa totiž vytvára posvätná rieka Ganga.

2Dráva a Dunaj, Osijek, Chorvátsko

Foto: archív

Táto oblasť je známa rozsiahlymi močiarmi.

3Zelená rieka a rieka Colorado, Utah, USA

Foto: archív

Zelená rieka sa vlieva sa do rieky Colorado – svoju púť končí v národnom parku Canyonlands.

4Jialing a Yangtze, Chongqing, Čína

Foto: archív

Rieka Jialing sa vlieva do rieky Yangtze, ktorá má hnedo-žltú farbu, niekedy je sfarbená až do tmavočervena.

5Mosel a Rýn, Koblenz, Nemecko

Foto: archív

V  meste Koblenz sa vlieva rieka Mosel do Rýna. Rozdiel vo farbe vôd oboch riek je markantný.

6Ohio a Mississippi, Cairo, Illinois, USA

Foto: archív

Hnedá bahnitá voda rieky Ohio na snímke sa po veľkých zrážkach na severovýchode USA výrazne líši od od zelenej Mississippi. Väčšinou to však býva naopak: obvykle je Ohio zelená a Mississippi hnedá.

7Rhôna a Arve, Ženeva, Švajčiarsko

Foto: archív

Rieka vľavo je Rhône a ústi do jazera Lehman. Rieka vpravo je Arve a napája ju voda z početných ľadovcov z údolia Chamonix. Ich sútok vytvára neprehliadnuteľný kontrast vďaka zvýšenému množstvu bahna, ktoré obsahuje Arve.

8Rio Negro a Rio Solimoes, Manaus, Brazília

Foto: archív

Tu sa spája rieka Rio Negro, ktorá má takmer čiernu farbu s riekou Rio Solimoes, ktorá má piesočnú farbu. Dvojfarebný jav spôsobujú rozdielne teploty riek, ich rýchlosť a hustota vody. Ide sa o jednu z hlavných turistických atrakcií mesta Manaus.

9Thompson a Fraser, Lytton, Kanada

Foto: archív

Do zakalenej rieky Fraser plnej bahna sa vlieva priezračná modrá rieka Thomson.

10Ilz, Inn a Dunaj, Passau, Nemecko

Foto: archív

Ilz je horský potok modrastej farby. Na druhej strane, Inn je pomerne veľká rieka tečúca od rakúskeho Innsbrucku a Salzburgu. Inn má väčší prietok vody ako Dunaj, do ktorého sa vlieva. Mesto Passau je známe aj ako “mesto troch riek”.

11Beringovo more a Tichý oceán

Foto: archív

Posledný stret dvoch vodných živlov nie je ukážkou spojenia dvoch riek, ale Beringovo mora a Tichého oceána  – fotka je zo zálivu pozdĺž Aleutskej priekopy. Tu sa stretáva chladnejšia a hustejšia voda z Beringovo mora s teplejším Pacifikom. Tento prírodný jav nastane, keď je voda plná riečnych sedimentov z ľadovcových údolí a tečie do otvoreného oceánu. Niektorí ho volajú miestom, kde sa spoznávajú dva oceány.