Úvod Z DOMOVA Ak Kollár nezíska dôveru poslancov, Sme rodina odíde z koalície

Ak Kollár nezíska dôveru poslancov, Sme rodina odíde z koalície

Boris Kollár. (Foto: archív)

Ak predseda parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár nezíska dôveru poslancov, hnutie odíde z vládnej koalície. Kollár vyslovenie dôvery navrhne sám na utorkovej schôdzi. Novinárom to povedal predseda poslaneckého klubu hnutia Peter Pčolinský s tým, že hnutie tento bod programu podporí.

„Chceme, aby sa tento bod otvoril, aby prebehla rozprava, následne tajné hlasovanie,“ povedal Pčolinský s tým, že o otvorenie bodu požiadali aj koaličných partnerov. Pripustil, že každá alternatíva je možná. „My počítame aj s vyslovením dôvery, aj s vyslovením nedôvery,“ tvrdí.

Na koaličnej rade podľa jeho slov partneri povedali, že sa ešte poradia na kluboch. „Tomu ja nerozumiem, pretože požadovali vyvodenie osobnej zodpovednosti,“ podotkol s tým, že navrhnutím vlastného odvolania tak Kollár urobil.

Kollár čelí podozreniu z plagiátorstva pre svoju diplomovú prácu. SaS a Za ľudí doteraz hovorili, že by mal odstúpiť sám. OĽaNO jeho odchod nežiadalo. Navrhlo, aby minister školstva Branislav Gröhling a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková pripravili zákon, ktorý by umožňoval spätné preverovanie záverečných prác.

Premiér Igor Matovič zároveň cez víkend povedal, že SaS a Za ľudí v prípade odvolávania Kollára „stiahnu chvost“. Kollár vyhlásil, že svoj magisterský titul získal legálne, v politike ho však nebude viac používať. V prípade odchodu z funkcie predsedu parlamentu nevylúčil ani odchod hnutia z koalície.