Úvod Politika Ak sa Kiska neospravedlní, protesty pred jeho sídlom budú pokračovať

Ak sa Kiska neospravedlní, protesty pred jeho sídlom budú pokračovať

Foto: Pavel Kapusta

“Iba občianskym odporom dokážneme zastaviť gaunerov, ako je tento.” Tieto tvrdé slová adresoval prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi na protestnom zhromaždení pred Prezidentským palácom v Bratislave podpredseda KSS Jalal Suleiman a jeden z organizátorov protestu, ktorý sa uskutočnil v súvislosti s medializovaným únikom dokumentov, usvedčujúcich hlavu štátu z danových podvodov. Keďže prezident sa po prevalení kauzy za svoje konanie verejne neospravedlnil, asi 400 protestujúcich ho žiada, aby tak do týždňa urobil, inak prídu pred jeho sídlo opäť a budú žiadať jeho odstúpenie.

Okrem Suleimana a ďalších rečníkov vystúpili aj poslanec NR SR Peter Marček a Kiskov protikandidát z prezidentských volieb, predseda neparlamentnej strany Nový parlament Jozef Behýl, ktorý podal podnet na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, v ktorom žiada, aby preskúmal možné porušenie zákona o ochrane verejného záujmu Andrejom Kiskom. Medzi protestujúcimi sa objavil aj bývalý premiér a minister spravodlivosti Ján Čarnogurský.

Foto: Pavel Kapusta
Foto: Pavel Kapusta

„Na proteste sa zúčastnili aj provokatéri. Vyjadrujem pochvalu príslušníkom policajného zboru, pretože naozaj zasahovali spravodlivo. Bolo tam totiž asi desať osôb, ktoré nám prišli pokaziť protest, ale polícia im v tom zabránila,“ uviedol Suleiman pre portál Hlavné správy. Na mieste pôsobil tzv. antikonfliktný tím polície, ktorý pokojnou formou presviedčal provokatérov, aby prestali s rušením akcie.

Na záver protestu organizátori predniesli výzvu, ktorú doručia Kancelárii prezidenta SR. Píše sa v nej, že jeho účastníkov pobúrilo konanie prezidenta SR Andreja Kisku po úniku dokumentov, ktoré ho usvedčujú z finančných podvodov v súvislosti s jeho predvolebnými aktivitami. “Spomínané dokumenty usvedčujú prezidenta republiky nielen z toho, že chcel štát okradnúť na dani o viac ako 27-tisíc eur, ale aj z neoprávneného zaúčtovania si nákladov do jednej zo svojich firiem vo výške 136-tisíc eur,” pokračuje text výzvy.

Foto: Pavel Kapusta
Foto: Pavel Kapusta

Ďalej sa v nej uvádza, že bagatelizovanie tejto kauzy zo strany prezidenta a neochota ospravedlniť sa je výsmechom do tváre všetkých občanov. Navyše, táto kauza podľa autorov dokumentu potvrdzuje, že ekonomicky silní kandidáti pravidelne a vo veľkom prekračujú finančný strop volebných kampaní pričom sa neštítia ani porušovania zákonov. Nepáči sa im ani prístup mainstreamových médií a politickej opozície ku kauze v zmysle uplatňovania dvojitého metra. Zatiaľ čo nezákonné nadobudnutie informácií v kauze Bašternák v lete minulého roku opozícia aj médiá vnímali bezproblémovo, nadobudnutie materiálov o podvodoch prezidenta Kisku je pre nich najväčším problémom.