Úvod Politika Americký senát zablokoval predaj stíhačiek F-35 Turecku

Americký senát zablokoval predaj stíhačiek F-35 Turecku

Foto: archív

Americký senát zablokoval predaj bojových lietadiel F-35 Lightning II do Turecka. Tým sa ešte viac prehĺbili spory medzi krajinami s dvoma najväčšími armádami v NATO. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pred samotným hlasovaním varoval, že v prípade neschválenia si krajina kúpi stíhačky od Ruska. Hlasovanie bolo jednoznačné: proti predaju bolo 85 senátorov, za iba desať.

Keď nedávno Ankara nedostala protirakety Patriot, kúpila moderný ruský systém S-400 a zaradila ho do výzbroje. Teraz sa senátori obávajú, že by Turecko v spolupráci s Ruskom mohlo zistiť, ako by tento systém dokázal detekovať a ničiť F-35, ktoré majú vlastnosti stealth, takže ich radary zachytia len s ťažkosťami.

Erdogan sa snažil zablokovaniu predaja zabrániť: „Vravíme Washingtonu, že sme strategický partner. Ale strategický partner by nás nemal nútiť klopať na cudzie dvere. Nezaujíma nás, čo hovorí senát. Máme záujem len o jedno – o F-35.“ Podľa tureckého periodika Yeni Safak bude Turecko zvažovať kúpu ruských strojov Suchoj Su-57, ktoré majú podobné vlastnosti.

Foto: archív

Turecký prezident v tejto súvislosti vyhlásil, že NATO používa dvojaký meter. Spomenul, že Grécko si pred rokmi kúpilo ruský systém S-300 a nikto neprotestoval: „Grécko má S-300. Nič ste im nepovedali. Tieto systémy boli rozmiestnené aj v Sýrii, teda mimo krajiny NATO, a opäť ste nič nepovedali. Ale keď príde na Turecko, zrazu je ťažké to pochopiť.“

Erdogan zároveň uviedol, že ponúka Rusku spoluprácu pri vývoji nového mobilného systému protivzdušnej obrany S-500, ktorý by mal nahradiť S-400. Systém S-500 Prometej by mal byť vo výzbroji ruskej armády od roku 2020. Má byť schopný ničiť balistické rakety aj veľké lietadlá, ako sú stroje AWACS, do vzdialenosti až 600 kilometrov. Predovšetkým by však mal dokázať ničiť aj stroje kategórie stealth.