Úvod Spoločnosť Arabské krajiny prechádzajú z plynu a ropy na solárnu energiu

Arabské krajiny prechádzajú z plynu a ropy na solárnu energiu

Foto: archív

Blízkovýchodné arabské krajiny, ktorých energetika aj ekonomika stoja takmer výhradne na rope a plyne, sa pripravujú na časy, keď tieto zdroje začnú vysychať. Investujú predovšetkým do stavby solárnych elektrární, záujem však prejavujú aj o atómové reaktory.

Solárne elektrárne v arabskom svete zaznamenávajú rozmach aj napriek tomu, že zatiaľ nie je vyriešený problém veľkokapacitného skladovania energie vyprodukovanej v priebehu dňa zo slnečného žiarenia. Experti okrem toho upozorňujú na piesočné búrky, po ktorých zostáva na paneloch silná vrstva piesku. Ich účinnosť tým prudko klesá, pričom čistenie je pomerne komplikované. Nádej predstavujú robotické čističe a drony.

V súčasnosti produkujú arabské krajiny priemerne dve tretiny elektriny zo zemného plynu, necelá tretina pochádza z ropy a len tri percentá z obnoviteľných zdrojov či atómu. Už v blízkej budúcnosti by sa to malo zmeniť. Saudská Arábia podpísala predbežnú dohodu s japonským konglomerátom Softbank Group o výstavbe solárnych parkov na ploche presahujúcej 2 020 štvorcových kilometrov. Ich súhrnný výkon by mal byť 200 gigawattov.

Foto: archív

Pozdĺž hranice so Saudskou Arábiou budujú solárne elektrárne aj Spojené arabské emiráty, ktoré len za minulý rok zvýšili svoju solárnu kapacitu zo 142 na 355 megawattov. Celkovo do výstavby solárnych parkov investovali v poslednom období v prepočte takmer dve miliardy eur, čo je viac, ako do tejto oblasti vkladá napríklad Španielsko alebo Argentína.

V najbližších rokoch by sa preto Spojené arabské emiráty mali stať v arabskom svete solárnou jednotkou. Okrem tých solárnych však majú záujem aj o atómové elektrárne. Stavbu nových štyroch blokov s celkovým výkonom 5600 megawattov zverili juhokórejskej firme.

Projekt výstavby atómovej elektrárne v Jordánsku získal zase ruský Rosatom. Dva bloky reaktora Amra by mali pokryť takmer polovicu domácej spotreby a Ammán by energiu dokonca rád vyvážal, predovšetkým do Sýrie a Iraku.

Rosatom dostal kľúčovú objednávku aj v takmer stomiliónovom Egypte, a to na stavbu elektrárne El Dabá pri stredomorskom pobreží. Prevažnú väčšinu nákladov by mal okrem toho pokryť úver, ktorý krajine poskytla Moskva.