Úvod Politika Assange: Zdrojom e-mailov o Clintonovej nie je ruská vláda

Assange: Zdrojom e-mailov o Clintonovej nie je ruská vláda

Koláž: archív

Zakladateľ platformy WikiLeaks Julian Assange odmietol tvrdenia, že zdrojom e-mailov získaných z prostredia americkej Demokratickej strany je ruská vláda. Prezidentská kandidátka Hillary Clintonová podľa neho nepravdivo uviedla, že záznamy elektronickej komunikácie poskytlo Rusko. Demokrati WikiLeaks obvinili, že za únikom sú hackeri ruských tajných služieb a zverejnením mailov pomáha republikánskemu prezidentskému kandidátovi Donaldovi Trumpovi.

Platforma WikiLeaks už niekoľko týždňov publikuje e-maily ktoré získali hackeri z prostredia Demokratického národného výboru, riadiaceho orgánu Demokratickej strany. Majú pochádzať z osobného účtu Johna Podestu, bývalého poradcu Bieleho domu a momentálneho šéfa prezidentskej kampane Hillary Clintonovej.

Z nedávno medializovaných e-mailov vyplýva, že Clintonová mohla dopredu poznať znenie niektorých otázok položených v televíznych debatách počas straníckych primárok. Po zverejnení mailov televízia CNN oznámila, že skončila spoluprácu s prominentnou politickou analytičkou Donnou Brazileovou, ktorá vraj poskytla otázky Clintonovej tímu.