Úvod Politika Babiš: Zatiaľ necítime potrebu vstúpiť do eurozóny

Babiš: Zatiaľ necítime potrebu vstúpiť do eurozóny

Foto: archív

Český premiér Andrej Babiš zamieril počas svojej prvej bilaterálnej zahraničnej cesty vo funkcii predsedu vlády do Bratislavy. Návštevu Slovenska začal stretnutím s Robertom Ficom. Obaja premiéri sa zhodujú napríklad v odmietaní kvót na prerozdeľovanie migrantov v rámci EÚ a majú rovnaký názor že zásadné politické rozhodnutia v tomto bloku treba prijímať konsenzom členských krajín.

„Riešenie migračnej krízy alebo prisťahovalectva je inde ako v kvótach. Krajiny V4 majú na to rovnaký názor a čakáme, že získame ďalších spojencov ako napríklad Rakúsko,“ vyhlásil Babiš. Český premiér sa zároveň postavil proti konceptu tzv. viacrýchlostnej Európy: „Všetci členovia EÚ by mali mať rovnaké práva.“

Robert Fico sa zastal ostatných krajín V4 vo veci žaloby pre odmietanie migračných kvót: „Kvóty nefungujú, sú neefektívne, rozdeľujú Európsku úniu a my sme zaplatili obrovskú politickú daň za to, že takéto rozhodnutie bolo prijaté len väčšinou v Rade ministrov.“ Obáva sa, že schválenie ďalších rozhodnutí len na základe väčšiny hlasov, a nie konsenzom, by mohlo rozdeliť štáty do dvoch táborov.

Andrej Babiš na otázku novinára o možnom vstupe Česka do eurozóny vyhlásil, že zatiaľ takú potrebu necíti. Vidí vraj viac negatív takého kroku ako pozitív. Dodal, že eurozóna potrebuje rovnako ako EÚ reformu.

Foto: archív