Úvod Z DOMOVA Benčík označil protivládnych demonštrantov za fašistov. Políciu vyzýva, aby 17. novembra tvrdo...

Benčík označil protivládnych demonštrantov za fašistov. Políciu vyzýva, aby 17. novembra tvrdo zasiahla

Ján Benčík. (Foto: TASR)

Poslanec NR SR za stranu Za ľudí Ján Benčík podal ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi podnet, aby policajné zložky rýchlejšie zasahovali proti účastníkom zhromaždení, ktoré sa podľa neho uskutočňujú nezákonne napriek pandémii ochorenia COVID-19 a napriek vládnemu zákazu zhromažďovania sa v počte nad 6 osôb.

Navrhol, aby boli takéto zhromaždenia ako nezákonné rozpustené s odkazom na platnú právnu úpravu. Taktiež navrhol iniciovať urýchlenú zmenu zákona o zhromažďovacom práve, ktorá by odstránila všetky právne pochybnosti.

Benčík na parlamentnej Hodine otázok, ktorá sa uskutočnila 5. novembra 2020, položil ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi otázku, prečo Polícia SR v prípade “nelegálneho” zhromaždenia konaného17. októbra 2020 pred Úradom vlády nezasiahla okamžite a toto zhromaždenie urýchlene nerozpustila.

Taktiež sa spýtal, ako budú policajti postupovať v budúcnosti v podobných prípadoch. Na jeho otázku odpovedal poverený člen vlády tak, že neohlásené zhromaždenia možno rozpustiť len za presne stanovených podmienok podľa zákona č. 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve, pričom ich organizátori a účastníci sa dopúšťajú nanajvýš priestupku.

„Uvedené zhromaždenie nie je možné na mieste násilne rozpustiť a brániť účastníkom v jeho absolvovaní, ak nenastanú ďalšie okolnosti, ktoré by už rozpustenie zhromaždenia umožňovali, napríklad páchanie trestnej činnosti,“ odpovedal poverený člen vlády poslancovi.

„Veľký ruský spisovateľ Alexander Solženicyn kedysi povedal, že najväčším nebezpečenstvom pre zdravé fungovanie spoločnosti, je nepotrestané zlo. Toto zlo sa prejavuje aj teraz a je to o to horšie, že žijeme v období pandémie, aká nemá na svete aj v Európe už sto rokov nijakej obdoby, a napriek tomu, že je vyhlásený núdzový stav, prichádza k takýmto veciam.

Protiprávne zhromaždenia fašistov, ultras a extrémistov sú nebezpečné nielen z hľadiska ochrany verejného zdravia pred šírením COVID-19, ale predovšetkým z hľadiska ochrany demokracie a právneho štátu,“ vyhlásil Benčík.

Benčíka poburuje, že na 17. novembra 2020 je na bratislavskom Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom ohlásená ďalšia protivládna demonštrácia, čo považuje za “mimoriadne odporné zneužitie dôležitého sviatku – Dňa boja za slobodu a demokraciu”. Je preto presvedčený, že policajné a ďalšie zložky by mali proti demonštrujúcim tvrdo zasiahnuť.

Foto: Pavel Kapusta