Úvod Z DOMOVA Blaha: Korčok je najväčší zahraničnopolitický babrák vo vesmíre

Blaha: Korčok je najväčší zahraničnopolitický babrák vo vesmíre

Foto: Michaela Kolimárová

Veľká Británia v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 zrušila povinnosť absolvovať dvojtýždennú karanténu pre 59 štátov vrátane všetkých štátov z V4 s výnimkou Slovenska. Opoziční politici to považujú za zlyhanie slovenskej diplomacie.

“Gratulujem ministrovi zahraničných vecí Ivanovi Korčokovi – toto je taký diplomatický fail, že na to, aby sa vám toto podarilo, musíte byť ten najväčší zahraničnopolitický babrák vo vesmíre.

Máme síce jedny z najnižších čísel nakazených, ale Británia nás aj tak považuje za nebezpečnú krajinu. To je normálne na zápis do Guinessovej knihy rekordov,” komentoval na sociálnej sieti krok Londýna poslanec NR SR za Smer-SD Ľuboš Blaha.

“Slovákov ženú do karantény a Korčok namiesto toho rieši venezuelského tajtrlíka,” pokračoval vo svojom príspevku poslanec, čím narážal na Korčokovo svojvoľné uznanie Juana Guaidóa za prezidenta Venezuely v mene SR, pričom o svojom kroku neinformoval poslancov parlamentu a vládu s ním oboznámil až dodatočne.

K Blahovi sa na sociálnej sieti pridal jeho stranícky a poslanecký kolega, predseda Zahraničného výboru NR SR Juraj Blanár: “Kým minister zahraničných vecí nezmyselne riešil uznávanie venezuelského lídra, medzitým Veľká Británia zaradila Slovensko na zoznam rizikových krajín.

Ako je možné, že minister nedokáže takej dôležitej krajine pre našich občanov, ako je Británia, venovať adekvátnu pozornosť? Je to absolútne zlyhanie slovenskej diplomacie, ktorá pri zostavovaní tohto zoznamu nedokázala informovať bitskú stranu o situácii u nás.”

K Blahovi a Blanárovi sa s ostrou kritikou na adresu Ivana Korčoka pripojil i poslanec NR SR a predseda strany Smer-SD Robert Fico, ktorý vzniknutú situáciu označil za “obrovské zlyhanie rezortu ministerstva zahraničných vecí”.

Dodal, že minister by mal zvážiť ďalšie zotrvanie vo svojej funkcii, pretože rezort vystavil tisíce ľudí, ktorí chcú zo Slovenska cestovať na britské ostrovy, nepríjemnému procesu a procedúram.

“Ak sa chce niekto dostať do Veľkej Británie zo Slovenska, bude musieť absolvovať štrnásťdňovú karanténu, čo je v podmienkach Británie veľmi náročné, komplikuje to rodinný, pracovný či študijný život,“ povedal šéf Smeru-SD. Dodal tiež, že Británia slovenskej vláde neverí.