Úvod Z DOMOVA Blaha ku kauze Čaputovej dcéry Emmy: Prezidentka je v konflikte záujmov

Blaha ku kauze Čaputovej dcéry Emmy: Prezidentka je v konflikte záujmov

Emma Čaputová na módnej prehliadke dvorného návrhára prezidentky Borisa Hanečku. (Fotomontáž: archív)

Poslanec strany Smer-SD Ľuboš Blaha v súvislosti s verejne dostupnými informáciami upozornil na možný konflikt prezidentky Zuzany Čaputovej v súvislosti so súkromnou módnou prehliadkou, na ktorej sa zúčastnila v rámci svojho oficiálneho programu. Na prehliadke účinkovala aj prezidentkina dcéra Emma.

Ľuboš Blaha v úvode svojho statusu na sociálnej sieti priznal, že  netušil, že v prípade prezidentkinej dcéry a jej módnej kariéry môže ísť o takýto “šialený konflikt záujmov”. Prezidentku totiž oblieka aj módny návrhár Boris Hanečka.

Blaha pripomína, že Hanečka v rozhovore pre Denník N v roku 2019 opisoval, aký je šťastný, že si ho Čaputová vybrala ako návrhára svojich garderób – ako povedal, splnil sa mu sen. „Lenže pred dvoma dňami prezidentka Čaputová svojim zúrivým statusom odštartovala kauzu Emma.

Slovensko sa dozvedelo, že jej dcéra Emma je modelka a hoci má iba 17 rokov, išla na módnu prehliadku… Pripadá mi hnusné, ako Čaputová zbytočne a nechutne zaútočila na opozičného poslanca Tomáša Tarabu – upozornila tým na svoju dcéru celé Slovensko. A asi to bol zámer,“ dodáva poslanec, v súvislosti so zverejneným statusom poslanca Tomáša Tarabu.

Jednu z módnych prehliadok, na ktorej Emma vystúpila, rganizoval Boris Hanečka. „ A to je poriadny prúser,“ upozorňuje Blaha a dodáva: „Hanečka je chlap, ktorý Čaputovej vďačí za (zrejme) tučné zákazky a obrovskú prestíž. Obliekať prezidentku, to je v módnom svete asi sakramentsky dobrá reklama. Kšefty sa budú hrnúť…“

„Čo by chaloš nespravil pre prezidentku… Možno aj dcérku by uplacíroval na móle. Ja len, že ľudovo sa tomu hovorí – protekcia. A v tomto prípade to podozrenie priam bije do očí. Mamička vytvorí pre chaloša príležitosť storočia.

A dcérenka vzápätí dostane príležitosť storočia. Všetci aktéri vysmiati… Len daňových poplatníkov to stojí kopu prachov. A ostatným modelkám ostanú len oči pre plač,“ uvádza Blaha.

V tejto súvislosti pripomenul, že keby išlo o kohokoľvek iného ako Čaputovú, liberálne médiá by ho už “trhali na kusy”. Podľa neho je zvláštne, že “už druhý deň riešia nevinný Tarabov status a nikto neskúma, či tu nejde o konflikt záujmov.“

Následne sa pýta: „Čo keď sa prezidentka dohodla so svojím dvorným návrhárom, že mu dohodí kšeft, ak urobí z jej dcéry úspešnú modelku? Toto je legitímna politická otázka – veď ide o verejné peniaze a verejnú funkciu.“

Prezidentku oblieka módny návrhár Boris Hanečka. (Foto: archív)

„Všetci želáme Čaputovej dcére veľa úspechov, rovnako ako všetkým mladým dievčatám na Slovensku. Ale musí to byť zaslúžené. A tu je veľká otázka, či bolo. Prepojenie jej matky a organizátora módnej prehliadky je príliš okaté.

A to nehovorím o tom, že prezidentka Čaputová urobila svojou účasťou na Hanečkovej módnej prehliadke svojmu ‘kamošovi’ reklamu ako delo,“ dodáva na záver svojho príspevku Blaha a zároveň žiada prezidentskú kanceláriu o transparentnosť.

„Poprosíme prezidentskú kanceláriu, aby zverejnila všetky zmluvy a dohody, ktoré uzavrela s pánom Hanečkom. Keď tie sumy Slováci uvidia, môžu si sami urobia názor o objektivite Hanečkovkých kastingov.

Pani prezidentka, je čas, aby ste vysvetlili Slovensku, čo ste to preboha spáchali. Ste podozrivá z ťažkej sprenevery. Z korupcie. A rodinkárstva. Toto len tak nevyprchá – nech sa vaše slniečkarske médiá snažia akokoľvek,“ píše Blaha.

Boris Hanečka na svojej prehliadke na záver trojdňového maratónu módnej akcie Fashion LIVE!, kde bola prítomná aj prezidentka Čaputová, predstavil novú módnu kolekciu. Prezidentka svojou prítomnosťou podporila nielen svojho dvorného návrhára, ale aj vlastnú dcéru. Na móle sa totiž predviedla dcéra Emma v role modelky.

Po prehliadke zverejnil poslanec NR SR Tomáš Taraba status s fotografiou Emmy z módnej prehliadky doplnený textom: “Po včerajšom dni vieme, že máme na Slovensku novú top modelku.” Vzápätí sa stal objektom kritiky a mediálneho lynčovania zo strany prezidentky, niektorých poslancov, mainstreamových médií a dokonca i admina oficiálnej facebookovej stránky Polície SR.

K svojmu statusu poskytol vysvetlenie i Taraba. Poďakoval množstvu ľudí, ktorí ho podporili – a teda tým, ktorí vidia rozdiel medzi napísaným a fikciou. „Vybrané médiá dnes ukázali, ako fungujú. Vymyslia si príbeh odtrhnutý od reality a vymývajú ním ľuďom mozgy,“ zdôraznil Taraba.

„Ak môj syn bude niekedy odfotený v novinách preto, že na zápase veľa gólov a budú sa tam k nemu vyjadrovať odborníci, aký talentovaný, určite sa nenahnevám na pani prezidentku, ak dá jeho fotku z verejnej webstránky na svoj profil a napíše, že na Slovensku máme novú hokejovú hviezdu. Takému statusu sa poteším, pretože svoje deti vnímam pozitívne a určite ma to neurazí,“ uzavrel kauzu Taraba.

Tomáš Taraba. (Foto: archív)