Úvod Politika Bývalá katalánska vláda má zaplatiť vyše 2 milióny eur za referendum

Bývalá katalánska vláda má zaplatiť vyše 2 milióny eur za referendum

Foto: archív

Členovia bývalej katalánskej vlády vrátane jej vtedajšieho premiéra Carlesa Puigdemonta musia zaplatiť spoločne 2,1 milióna eur. Nariadil to sudca najvyššieho súdu Pablo Llarena, ktorý vyšetroval obvinenie bývalej regionálnej vlády zo vzbury a sprenevery verejných fondov. Ak politici sumu nezaplatia, hrozí im súdne zabavenie majetku.

Štrnásť členov katalánskej vlády, ktorú bývalá španielska vláda vlani koncom októbra zosadila pre ich snahy o nezávislosť regiónu, musí sumu zložiť ako kauciu za svoju občianskoprávnu zodpovednosť. Sudca Llarena to nariadil po tom, čo odvolací súd zamietol námietky ich obhajoby proti obžalobe, takže sa s nimi môže na jeseň začať súd. Presný dátum zatiaľ nie je známy.

Obžalovaní sú obvinení zo vzbury, za čo im hrozí až 25 rokov väzenia, a zo sprenevery verejných fondov. Sprenevery sa mali exministri a expremiér Puigdemont dopustiť vlani tým, že v Katalánsku usporiadali referendum o nezávislosti regiónu, čo odporuje španielskej ústave.

Väčšina z obžalovaných členov bývalej katalánskej vlády je buď vo väzení, alebo na úteku v zahraničí. Napríklad expremiér Puigdemont je v Nemecku, kde na slobode čaká na rozhodnutie nemeckého súdu o vydaní do Španielska. Ten lehotu na svoje rozhodnutie predĺžil. Dôvodom je veľké množstvo dodatočných dokumentov, ktoré si vyžiadal od španielskej strany a ktoré dostal len nedávno.

Súd v Belgicku už rozhodol, že do Španielska nevydá troch katalánskych exministrov, ktorí vlani na jeseň utiekli s Puigdemontom. Toni Comino, Lluís Puig a Meritxell Serretová neboli z Belgicka vydaní, pretože španielsky sudca v žiadosti o vydanie urobil podľa belgickej prokuratúry formálnu chybu. Belgický súd sa nezaoberal podstatou žiadosti, teda obvinením exministrov, keďže belgický právny poriadok nepozná vzburu ako trestný čin.