Úvod Z DOMOVA Čaputová o koaličnej kríze: Vyžaduje si to reštart

Čaputová o koaličnej kríze: Vyžaduje si to reštart

Zuzana Čaputová počas diskusie na festivale Pohoda. (Foto: archív)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová je v kontakte s predstaviteľmi vládnej koalície v súvislosti s aktuálnou politickou krízou. Chce sa stretnúť aj s premiérom Eduardom Hegerom, pričom sa zaujíma o to, ako bude zabezpečený riadny chod ústavných orgánov. Termín zatiaľ neuviedla. Prezidentka to povedala vo verejnej diskusii s novinárom Štefanom Hríbom na festivale Pohoda.

„Spôsob fungovania, prijímania opatrení, nereflektovanie na jednotlivé krízy – týmto spôsobom sa ďalej ísť nedá. Vyžaduje si to reštart. Dúfam, že ten bude k prospechu tejto krajiny,“ skonštatovala.

Je podľa nej ťažké odhadnúť, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej. Riešenia majú podľa prezidentky v rukách predstavitelia koalície. „Všetci za to platíme vysokú daň. Tento spor akoby nemal stále víťaza, ale iba nás všetkých porazených,“ dodala.

Spor v koalícii sa opäť vyostril po tom, ako poslanci Národnej rady SR prelomili veto prezidentky pri tzv. protiinflačnom balíku z dielne ministra financií a lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča. SaS tvypovedala koaličnú zmluvu.

Novú očakáva do konca augusta, chce ju prepracovať na základe aktuálnej politickej situácie. Žiada tiež odchod Matoviča z vlády. To hnutie odmieta, za Matovičom stojí. Strana SaS chce svoje požiadavky adresovať premiérovi na budúci týždeň. Ak nepríde k ich naplneniu, jej ministri podajú demisiu.