Úvod Politika Čarnogurský: 80-tisíc demonštrantov chce diktovať celému Slovensku

Čarnogurský: 80-tisíc demonštrantov chce diktovať celému Slovensku

Foto: Marek Valovič

Približne päťsto ľudí sa na bratislavskom Hodžovom námestí, priamo pred Prezidentským palácom, zhromaždilo na mítingu pod názvom „Slovensko si nedáme – nechceme štátny prevrat! Ako uviedol jeden z organizátorov zhromaždenia Rastislav Blaško, cieľom bolo reagovať na súčasnú vyhrotenú vnútropolitickú situáciu.“

„Rozhodli sme sa, že budeme proti situácii, ktorá sa dá nazvať aj štátnym prevratom, protestovať,“ povedal Blaško. Rečnilo sa nielen o majdanizácii našej krajiny, ale aj o riadenej imigrácii do Európy, Istanbulskom dohovore, základniach NATO na Slovensku a prezidentovi Andrejovi Kiskovi, ktorý od nástupu do funkcie pácha kontinuálnu vlastizradu.

Nezávislý poslanec NR SR Peter Marček poukázal aj na vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Podľa jeho slov smrť dvoch mladých ľudí môže niekomu slúžiť ako zámienka na plánovaný prevrat. „Vražda mladých ľudí mala zjavne poslúžiť niekoho nekalým záujmom získať moc na Slovensku bez získania mandátu ľudí vo voľbách. Štvavá opozícia, najmä zo strán SaS a OľaNO, má plné ústa obyčajných ľudí, ale v skutočnosti vôľu občanov obchádza a koná bez nich,” povedal pred zhromaždením Marček.

Foto: archív

Vo svojom prejave vyzval študentov a mládež, aby sa „nedali zneužiť svojimi kolegami, ktorí sa stavajú na čelo protestov“. Ľudia na námestí skandovali, aby prezident SR Andrej Kiska odstúpil a zhodli sa na tom, že nechcú, aby v najbližších prezidentských voľbách opäť kandidoval. Občianske združenie Spoločnosť práv občanov, ktoré protestné zhromaždenie organizovalo, je za vyšetrenie korupcie na všetkých miestach, počnúc prezidentom, vládou a opozíciou. Rovnako žiada v tejto súvislosti vyvodenie dôsledkov.

Medzi tribúnmi mítingu prehovoril na túto tému aj expremiér Ján Čarnogurský. „Ak do krčahu prilievame vodu, príde chvíľa, keď sa preleje. Aj naša trpezlivosť sa už preliala. Pred necelým mesiacom prišlo ku vražde novinára a jeho priateľky. Ešte ani neboli pochovaní a už sa táto ich vražda zmenila na číru politiku. Najskôr žiadali odstúpenie ministra vnútra. Dobre, odstúpil. To však nestačilo. Žiadali odstúpenie predsedu vlády. Dobre, aj ten odstúpil. Ani to nestačilo.

Žiadali odstúpenie vlády a predčasné voľby. Prezident akceptoval zmenenú vládu, ale v piatok má byť zase ďalšia demonštrácia. Priatelia, na päťmiliónovom Slovensku zhruba 80-tisíc demonštrantov chce predpisovať, aká tu má byť vláda, chce predpisovať kto môže a nemôže byť ministrom vnútra. Toto je demokracia?“ vyjadril sklamanie Čarnogurský, ktorý bol súčasťou politickej garnitúry po roku 1989 a veľkú časť života predtým aktívne bojoval proti totalitnému sytému.

Foto: Marek Valovič

Na záver zhromaždenia zaznelo spoločné vyhlásenie účastníkov. Okrem iného sa v ňom uvádza: „Andrej Kiska vo funkcii prezidenta republiky uskutočňuje kroky smerujúce k vytvoreniu prezidentského systému riadenia štátu, preto v tomto prípade hovoríme o štátnom prevrate.

Vieme, že v prípade Kiskom vedenej vlády príde k zničujúcemu scenáru pre Slovensko a postupnému štátnemu rozvratu, lebo sa otvorí cesta ku vzniku základne NATO na našom území, môže prísť k rozpútaniu vojny proti Rusku z nášho územia, a budú prijaté také, zo zahraničia diktované dokumenty, ako rodiny rozvracajúci Istanbulský dohovor alebo záplavou imigrantov z Ázie a Afriky nás ohrozujúci dohovor Dublin 4.”

Rastislav Blaško vyzval zhromaždených, aby zdvihnutím ruky odhlasovali svoj súhlas s prečítaným vyhlásením. Konštatoval, že “ústavná väčšina” ho schválila. Potom prítomným oznámil, že konanie ďalšieho mítingu ovplyvní priebeh piatkového zhromaždenie “Za slušné Slovensko,” pravdepodobne však bude o týždeň.

Foto: Marek Valovič