Úvod Ekonomika Čína a India ekonomicky porážajú USA

Čína a India ekonomicky porážajú USA

Koláž: archív

Sedem krajín zo súčasného rozvojového sveta sa zrejme do roku 2030 zaradí medzi desať najväčších ekonomík podľa nominálneho hrubého domáceho produktu (HDP) založeného na parite kúpnej sily. Čína by sa mala stať svetovou jednotkou do roku 2020 a do roku 2030 sa na druhé miesto dostane India.

V súčasnosti prvé Spojené štáty tak budú až tretie. Vyplýva to z dlhodobej predpovede finančnej spoločnosti Standard Chartered, ktorú zverejnila agentúra Bloomberg. ​Medzi päť najväčších ekonomík sveta sa má dostať aj Indonézia a Turecko. V prvej desiatke bude ešte Brazília, Egypt, Rusko, Japonsko a Nemecko. Z rebríčka tak vypadnú Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko a Kanada.

Podiel Ázie na globálnom HDP, ktorý vlani vzrástol na 28 percent z 20 percent v roku 2010, sa zrejme do roku 2030 ešte zvýši a dosiahne 35 percent. Bude tak rovnako veľký ako podiel eurozóny a Spojených štátov dokopy.

Dlhodobá prognóza ekonómov Standard Chartered ukázala, že podiel krajín na svetovom HDP by sa mal nakoniec zhodovať s ich podielom na celosvetovom počte obyvateľov. Ten zníži rozdiel vo výške HDP na hlavu medzi rozvinutými a rozvíjajúcimi sa ekonomikami.

Pre globálnu ekonomiku sa stane dôležitá stredná trieda. Tá bude do roku 2020 tvoriť väčšinu svetovej populácie. Rast strednej triedy povedie urbanizácia a vzdelanie a mohol by pomôcť zmierniť dôsledky rýchleho starnutia populácie v mnohých ekonomikách.