Úvod Politika Salvini v Poľsku: Vo voľbách do EP máme šancu zmeniť Brusel zvnútra

Salvini v Poľsku: Vo voľbách do EP máme šancu zmeniť Brusel zvnútra

Foto: archív

Taliansky vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini počas návštevy Varšavy vyhlásil, že chce, aby Taliansko a Poľsko spojili svoje sily a zmenili Európsku úniu. Varšave dal najavo záujem dohodnúť alianciu euroskeptikov pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu.

„Poľsko a Taliansko budú súčasťou novej jari Európy, renesancie európskych hodnôt,“ povedal Salvini na tlačovej konferencii po rokovaní s poľským ministrom vnútra Joachimom Brudzinským. Ten pred novinármi zdôraznil zhodu s talianskym náprotivkom v dôraze na bezpečnosť vonkajších hraníc EÚ.

„Európa, ktorá vznikne v júni (teda po májových voľbách do EP), nás povedie skôr ako tá súčasná, riadená byrokratmi,“ predpovedá taliansky vicepremiér. Európa sa podľa neho musí vrátiť k svojim koreňom, potrebuje menej byrokracie a viac práce i rodinných hodnôt.

Salvini o novej euroskeptickej aliancii rokoval aj s vodcom poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawom Kaczynským i s premiérom Mateuszom Morawieczkym, s ktorým sa podľa agentúry PAP zhodol na neprípustnosti dvojakých prístupov inštitúcií EÚ k jednotlivým členským štátom.

Salvini EÚ často kritizuje a je presvedčený, že májové voľby sú šancou na vytvorenie „reformistického bloku“, ktorý by mohol bruselské inštitúcie zmeniť zvnútra. Aj podľa agentúry AFP by dobrý výsledok pronárodných strán, ako je PiS či krajná pravica vo Francúzsku alebo Taliansku, mohol zmeniť pomer síl v EP.

Moraviecky tvrdí, že jeho vláda má „v mnohých európskych otázkach“ názory blízke Salvinimu. Poľská vláda žiada, aby EÚ poskytla členským štátom viac zvrchovanosti a menej zasahovala do ich záležitostí.

Foto: archív