Úvod ZO ZAHRANIČIA Čína v rámci ochrany detí a mládeže bude obmedzovať čas ich prístupu...

Čína v rámci ochrany detí a mládeže bude obmedzovať čas ich prístupu na internet

Foto: archív

Čínsky úrad pre kybernetickú bezpečnosť zverejnil nové pravidlá, ktoré budú obmedzovať prístup na internet a používanie mobilných telefónov pre deti a mladých ľudí. Chce tak bojovať proti závislosti od internetu.

Podľa nových pravidiel, ktoré vstúpia do platnosti na začiatku septembra, nebudú mať obyvatelia Číny mladší ako 18 rokov prístup k internetu od 22:00 h do 06:00 h. Zavedie sa aj systém kontrolovania času, ktorý mladí prežijú používaním smartfónov.

Deti mladšie ako osem rokov budú môcť mobilný telefón využívať najviac 40 minút denne, pre mladých vo veku 16 – 17 rokov to budú dve hodiny. Úrad však dodal, že ak budú rodičia chcieť, budú môcť podľa vlastného zváženia tieto pravidlá pre svoje deti uvoľniť.

Nové opatrenia majú podľa úradu „podporiť pozitívnu rolu internetu, vytvoriť prijateľné online prostredie, predchádzať vytvoreniu závislosti maloletých od internetu a zároveň ich povzbudiť vo vytváraní si dobrých návykov“. Okrem toho majú posilňovať ochranu detí v online prostredí, „obohatiť obsah primeraný veku a znížiť vplyv nevhodných informácií“.

Peking sa v uplynulých rokoch snaží o výraznú reguláciu vnútroštátneho technologického sektora, najmä z dôvodu rizík, ktoré môže digitálny svet predstavovať pre deti a mladých ľudí. Čína v roku 2021 obmedzila čas na hranie online hier pre deti a zastavila schvaľovania nových hier na deväť mesiacov.