Úvod Politika Čínska armáda vojensky podporí Sýriu

Čínska armáda vojensky podporí Sýriu

Foto: archív

Čínska armáda zvyšuje vojenskú podporu vládnych vojsk v Sýrii. Peking ako jeden z kľúčových spojencov Bašára Asada plánuje do krajiny vyslať bojové lietadlá a mieni aj trénovať sýrske vojenské jednotky. Denník The Sun predpokladá, že ak Peking zvýši vojenskú prítomnosť v Sýrii, čínska armáda sa pravdepodobne dostane do konfliktu s americkými vojakmi.

Čína a Amerika majú jedny z najsilnejších armád planéty a obe krajiny disponujú rozsiahlym atómovým arzenálom. Vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom sú dlhodobo napäté aj pre územné nároky v Juhočínskom mori. Iránska vládna tlačová agentúra FARS uviedla, že Spojené štáty sa obávajú možného nasadenia protitankových striel blízkosti sýrskeho prístavného mesta Latákia.

Foto: archív
Foto: archív

Podľa francúzskeho politológa Thierryho Meyssana je možné, že sa Čína pripojí k Rusku v nasadení pozemných jednotiek v Sýrii. V tejto súvislosti dodáva, že „je pravdepodobné, že odpoveď na túto otázku bude závisieť od rýchlosti nasadenia USA v Juhočínskom mori a od akejkoľvek provokácie spojencov v regióne“.

Podľa neoficiálnych zdrojov Peking vojensky podporuje Sýriu už niekoľko mesiacov. Nasadenie vyšších čínskych vojenských príslušníkov však znamená intenzívnejšiu účasť ázijskej veľmoci v konflikte a v neposlednom rade by malo aj obrovský strategický význam.

Čína sa okrem iného obáva infiltrácie ISIS do provincie Sin-ťiang, susediacej s Pakistanom a Afganistanom. O vzájomnej vojenskej spolupráci rokoval pred dvoma mesiacmi v Damasku čínsky vojenský úradník zodpovedný za medzinárodnú spoluprácu Guan Youfei so sýrskym ministrom obrany, generálom Fahadom Jassimom al-Freijom.