Úvod Z DOMOVA Čo Matovič, zaslepený mocou, nevie

Čo Matovič, zaslepený mocou, nevie

Foto: Ľudovít Števko

Protestné víkendy pred Úradom vlády SR v Bratislave sa stávajú pravidlom. Nespokojnosť ľudí s vládou Igora Matoviča je dokonca aj v liberálno-kaviarenskej Bratislave očividná a hoci zatiaľ nemá charakter masových pouličných vystúpení, ukazuje sa, že nepoľavuje.

Stúpa po kvapkách, ale nástojčivo. Kto vie, ako dokážu pôsobiť dažďové kvapky na zle postavenú, deravú strechu domu, musí počítať s tým, že sa mu stavba jedného dňa zrúti. Matovič, zaslepený mocou, to nevie.

V sobotu 11. júla sa na otvorenom Námestí slobody sa schyľovalo k dažďu a fúkal silný vietor. Napriek tomu sa tu zišlo asi dvesto starších i mladých ľudí dávajúci najavo svoje rozhorčenie nad konaním súčasnej vlády.

Tá na nich kašle, že sa utápa vo svojich žabomyších vnútorných sporoch, že ministri bez odborných a riadiacich schopností nemajú nijakú predstavu o tom, ako riešiť problémy, ktoré sa valia na plecia občanov v čase nastupujúcej kolosálnej ekonomickej krízy.

Od Igora Matoviča sme sa zatiaľ nič konkrétne nedozvedeli, teda okrem nariadení o obmedzovaní občianskych slobôd a ľudských práv zaručených Ústavou SR a Chartou OSN, motivovaných strachom z koronavírusu.

Na improvizovanom zastrešenom pódiu sa vystriedalo niekoľko známych politikov, a čo je prekvapujúce, i neznámych mladých ľudí, aby prehovorili o svojej zlej situácii a obavách z budúcnosti, aby zvýšeným hlasom žiadali odstúpenie nekompetentnej vlády Igora Matoviča.

Za búrlivého potlesku vystúpil na protestnom zhromaždení Róbert Švec, predseda Slovenského hnutia obrody a Milan Uhrík, europoslanec za ĽSNS. Obaja sa zhodli, že táto vláda národnej zrady neobhajuje národné a štátne záujmy Slovenskej republiky.

„Slovensko si nedáme!“ a „Matovič odstúpiť!“ znelo zborovo a opakovane pred Úradom vlády na Námestí slobody. Tento odkaz sobotného zhromaždenia tu bude počuť dovtedy, kým sa opakovane vyslovená pravda nestane heslom všetkých obyvateľov ťažko skúšaného Slovenska. Ten čas určite príde.