Úvod Zaujímavé Čoskoro uvidíme najväčší supermesiac za takmer 70 rokov

Čoskoro uvidíme najväčší supermesiac za takmer 70 rokov

Foto: archív

Už onedlho budeme svedkami neobyčajnej krásy na oblohe – zažiari na nás obrovský supermesiac, ktorý bude k Zemi najbližšie od januára roka 1948. Mesiac bude 14. novembra vyzerať o 14 percent väčší a o 30 percent žiarivejší ako obvykle. Ak sa na oblohu v túto noc pozerať nebudete, na rovnaké nebeské divadlo si budete musieť počkať do 25. novembra 2034.

Supermesiac spôsobuje netradičný tvar jeho orbity, pripomínajúci vajce. Najbližšia časť dráhy – perigeum je zhruba o 48-tisíc kilometrov bližšie k Zemi ako apogeum, teda najvzdialenejší bod obežnej dráhy. Ak sa obežná dráha Mesiaca dostane do zhodnej línie so Slnkom a Zemou, nastane efekt, vďaka ktorému sa tento prirodzený satelit našej planéty zdá byť oveľa väčší.

Mesiac bude mať navyše krvavú farbu a bude ešte bližšie ako pri ďalšom úkaze v roku 2034. Nečaká nás teda len najväčší spln roka, ale aj 21. storočia. Optický klam umocní jeho nízka poloha na horizonte. Vďaka prostrediu, stromom a budovám stojacim pred ním, sa bude nášmu oku zdať nezvyčajne veľký.