Úvod Politika Zvolenie Trumpa – nádej na zrušenie sankcií

Zvolenie Trumpa – nádej na zrušenie sankcií

Foto: archív

Belgický parlament sa vracia k myšlienke zrušenia protiruských sankcií. Jeho rada pre zahraničné záležitosti zvažuje dátum prerokovania návrhu rezolúcie, vyzývajúcej vládu iniciovať ich skončenie. Rozprava bola pôvodne naplánovaná na október, ale návrh dokumentu dostala dolná komora parlamentu už v lete.

Autor návrhu, poslanec za opozičnú Národnú stranu Aldo Carcaci dúfa, že zvolenie Donalda Trumpa môže v budúcnosti podstatne zmeniť situáciu okolo ekonomického embarga. V rezolúcii vyzýva belgickú vládu „nastoliť na úrovni vedenia EÚ otázku zrušenia sankcií proti Rusku“. Carcaci si myslí, že sa týmto krokom otvorí diskusia o situácii, ktorá v prvom rade poškodzuje belgických podnikateľov, predovšetkým pestovateľov ovocia a zeleniny.

V dokumente sa zdôrazňuje, že Rusko nie je zúčastnená strana v občianskom konflikte na východe Ukrajiny, práve naopak, vyvíja úsilie na jeho reguláciu. Návrh preto obsahuje aj výzvu na zavedenie sankcií „proti Kyjevu, ktorý zjavne nedodržiava svoje povinnosti“.

Mnohí Európania spájajú zrušenie sankčnej vojny s výsledkami volieb prezidenta Spojených štátov. Po zvolení Donalda Trumpa vzniká nádej na pragmatický prístup Washingtonu k tejto otázke. Nie je nijaké tajomstvo, že to, či Brusel zruší sankcie, závisí práve od pozície Bieleho domu.

Podobné rezolúcie už schválil francúzsky, cyperský aj talianske regionálne parlamenty, konkrétne Benátska, Toskánska, Lombardska a Ligúrie, ale na výkonnú moc týchto krajín ani na Brusel to nemalo nijaký vplyv. Vypovedá to však o tom, že v Európskej únii sú čoraz silnejšie politické strany, ktoré nesúhlasia s politikou Bruselu.