Úvod Z DOMOVA Ďalšie K. O. prezidentkinej nadstraníckosti: v paláci opäť zamestnala človeka blízkeho progresívcom

Ďalšie K. O. prezidentkinej nadstraníckosti: v paláci opäť zamestnala človeka blízkeho progresívcom

Prezidentka Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

V Prezidentskom paláci pracuje ďalší človek, ktorý má blízko k Progresívnemu Slovensku (PS). Od marca je riaditeľom odboru vnútornej politiky v kancelárii prezidenta Dušan Jaura, manžel podpredsedníčky PS Zory Jaurovej.

Podpredsedníčkou tohto politického hnutia bola ešte minulý rok aj prezidentka Zuzana Čaputová. Odišla z neho po tom, ako uspela v prezidentských voľbách. V kancelárii prezidenta vlani zamestnali aj Adelu Zábražnú, partnerku Michala Trubana, v tom čase lídra progresívcov. Aj ona získala miesto na odbore vnútornej politiky.

Dušan Jaura je vyštudovaný teológ a religionista a v predchádzajúcom období bol riaditeľom Bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa v Bratislave. Po príchode do Prezidentského paláca má ako šéf odboru vnútornej politiky na starosti informovanie hlavy štátu o najdôležitejších vnútropolitických udalostiach, prezidentke musí predkladať návrhy a odporúčania.

Kancelária prezidenta uviedla, že Jaura prešiel “normálnym výberovým konaním”. Museli sa uskutočniť dve, pretože prvé bolo neúspešné. Do druhého sa prihláslo 18 ľudí, no údajne len dvaja prešli úspešne všetkými písomnými testami.

„Písomnú časť výberového konania predstavoval všeobecný test, odborný test, test zo štátneho jazyka, test z cudzieho jazyka (anglický jazyk, úroveň B2),“ povedala pre Aktuality.sk riaditeľka odboru komunikácie kancelárie prezidenta Martina Goffová.

Ústnu časť predstavoval osobný pohovor. „Overovali sa schopnosti a osobnostné vlastnosti: svedomitosť a spoľahlivosť, samostatnosť, motivácia, adaptabilita a flexibilita, rozhodovacia schopnosť, komunikačné zručnosti, analytické, koncepčné a strategické myslenie, riadiace schopnosti,“ dodala Goffová. Dušan Jaura vraj ako jediný zvládol aj túto časť výberového konania.

Dušan Jaura. Vo výberovom konaní bol podľa prezidentskej kancelárie najlepší z 18 prihlásených. (Foto: archív)

Jaura na sociálnej sieti v predvolebnom čase pravidelne informoval o podujatiach ideologicky blízkych Progresívnemu Slovensku, ktoré gymnázium C. S. Lewisa organizovalo. V tom období mali žiaci možnosť diskutovať s politickými aktivistami Jurajom Smatanom a Marianom Jaslovským či adminmi morbídno-nihilistickej stránky Zomri.

Meno Dušana Jauru v médiách rezonovalo v marci 2019, keď sa študent Gymnnázia C. S. Lewisa Emil Hodál, ktorý sa prezentoval ako fanúšik prezidentskej kandidátky Zuzany Čaputovej, na sociálnej sieti národne cítiacim voličom vyhrážal, že ich bude strieľať.

Hodál v skupine “Volíme pronárodných kandidátov za prezidenta” uverejnil po víťazstve Zuzany Čaputovej v prvom kole prezidentských volieb status adresovaný členom skupiny.

“Tak Čaputová vyhrala a prvé, čo spraví, je, že zatočí s opicami a antisemitmi, ako ste vy. Členov tejto skupiny máme označených a budete prví, ktorých budeme strieľať. Nech žije EÚ! Nech žije Zuzana! Nech skape slovenská štátnosť a samostatnosť!!” napísal.

“Ja neverím tomu, akí hlúpi a nevzdelaní sú ľudia v tejto skupine. Nič neviete, ste neúspešní, a tak za svoje smutné životy viníte Ameriku, EÚ, mimovládky, aktérov, ktorí sa vaše životy snažia zlepšovať. Žijete v dierach, obliekate sa ako opice a jete veci, ktoré my bohatí dávame prasatám.

Tak sa všetci radšej zabite, aby vaše hlúpe deti nemuseli robiť hanbu slušným a vzdelaným ľuďom. Za to, že žijete životy, ktoré sú horšie ako smrť, si môžete len vy sami. Vďaka Sorosovi a Denníku N má moja rodina super život, tak sa v mimovládkych zamestnajte aj vy!!!,” napísal Hodál v inom príspevku v skupine “Slovenský národ, spamätaj sa“.

Dušan Jaura vtedy konanie svojho žiaka snažil ospravedlniť tým, že v čase, keď statusy napísal, bol v zahraničí a odtiaľ veľmi emotívne prežíval prezidentskú kampaň. Zároveň však dodal, že Hodál bude za svoj čin niesť následky. Aké, neupresnil. Vo veci sa uskutočnilo aj policajné vyšetrovanie, jeho výsledok je však verejnosti doteraz neznámy.

Emil Hodál. (Foto: Instagram)