Úvod Politika Danko: Budem rozmýšľať, ako ďalej v koalícii

Danko: Budem rozmýšľať, ako ďalej v koalícii

Foto: archív

Vo štvrtok o desiatej profesor Peter Plavčan oznámi svoju abdikáciu. Na tlačovej konferencii to povedal predseda SNS Andrej Danko. „Požiadal som ministra Plavčana, aby sám odkomunikoval túto udalosť ako človek, ktorý celý život dal školstvu,“ povedal Danko, podľa ktorého si Plavčan nezaslúži, aby bol uštvaný.

„Mám za sebou aj súkromný rozhovor s profesorom Plavčanom. Profesorom, nie kaderníkom,“ povedal predseda SNS s tým, že Plavčana považuje za odborníka, ktorý dostal jeho dôveru. Slovenská národná strana podľa neho popiera akúkoľvek korupciu, ktorá by sa jej týkala. Ak by sa akákoľvek dokázala, je, podľa vlastných slov vždy pripravený konať.

„V plnej miere beriem na vedomie vyjadrenie predsedu vlády, ale už včera sme sa zhovárali o systémových zmenách. To, že sa má meniť koaličná zmluva neznamená, že vláda padla,“ dodal s tým, že prebehlo viacero rokovaní, na ktorých sa hovorilo o rekonštrukcii koaličnej zmluvy. Zároveň povedal, že on sám navrhoval širšie zmeny vo vláde, ako len výmenu ministra školstva.

„Budem štyri dni preč a tieto štyri dni budem rozmýšľať, ako ďalej v tejto koalícii. Mám právo so SNS napĺňať volebný program, pre ktorý som dostal dôveru. Želal by som si, aby sa do koalícia vrátila dôvera a skončilo vzájomné atakovanie,“ povedal Danko s tým, že očakáva koniec praxe, keď sa k práci koaličných partnerov vyjadrujú ministri z iných rezortov. O situácii chce rokovať so širším predsedníctvom SNS, aj s koaličnými partnermi.

Foto: archív
Foto: archív

„Oznámil som vedeniu SNS, že budem zvažovať, ako a či vôbec ďalej v politike,“ uviedol Danko. Avizoval, že si chce v SNS vydiskutovať, akým spôsobom pokračovať v koalícii, a chce si tiež s chladnou hlavou sadnúť s predsedami Smeru-SD a Mostu-Híd Robertom Ficom a Bélom Bugárom. Danko tiež zdôraznil, že vypovedaním koaličnej zmluvy vláda nepadla. Vypovedanie koaličnej zmluvy malo podľa neho priniesť ozdravenie vzťahov medzi partnermi.

Šéf národniarov odmietol spájanie SNS s korupciou. Uviedol, že sa nebráni personálnym zmenám na ktoromkoľvek ministerstve, ale odmieta popravovať ľudí na základe tvrdení opozície. Trestnú činnosť nemieni Danko kryť. „Bol som a som pripravený na personálne otázky na každom ministerstve,“ povedal. Koaličných partnerov vyzval na úprimnejší dialóg a aby sa kolegovia nepodrážali.