Úvod Politika Demokratom pred Bonaparte prekáža sloboda prejavu

Demokratom pred Bonaparte prekáža sloboda prejavu

Foto: archív

V poradí desiaty „protest pri zlodejom v politike“ pred bratislavským komplexom Bonaparte bol nielen jubilejný, ale aj prelomový. Za hlasných nadávok pri šarvátkach a strkancoch totiž prvýkrát ukázal, kde sa končí demokracia: tam, kde naráža na pravdu o demokratoch.

Na tradičnom zhromaždení pred obydlím premiéra Roberta Fica sa totiž v pondelok okrem klasickej zostavy znezrady objavili aj aktivisti, ktorí motto „proti zlodejom“ zobrali doslova. A na pranier pred zraky verejnosti vytasili transparenty aj s podobizňami organizátorov protestu – šéfov SaS a OĽaNO Richarda Sulíka a Igora Matoviča, spolu s ich multipartajným adlátusom Danielom Lipšicom. Na jednom z nich sa písalo: Nie sme ovce! Všetci ste rovnakí! Na čo sa tu hráte?

To rozorvalo demokratické srdcia milovníkov slobody natoľko, že ideologicky nevhodné transparenty „kontrarevolucionárom“ vytrhávali z rúk, ničili ich a odhadzovali. Najtuhší demokrati pritom nespratníkov fyzicky napadli. Hroziacej trme-vrme napokon zabránila polícia.

„Vypadnite odtiaľto, zmiznite! Kto vás platí? Fico? Provokatéri!“ ziapali pôvodní „bonaparťáci“ po votrelcoch. Nepríjemné bolo zistenie, že údajnými „provokatérmi“ sú ľudia, ktorí svojho času spoluorganizovali protesty v kauze Gorila, na čele s Alenou Krempaskou z Inštitútu ľudských práv.

Foto: SITA
Foto: SITA

„Lipšic na nás poslal vodné delá, Sulík o Gorile vedel a nič o tom nepovedal. Boli vo vláde, nič neurobili proti oligarchom a teraz sa snažia zakryť občianskou spoločnosťou a používať ľudí ako pešiakov svojho politického marketingu,“ rozčuľovala sa Krempaská, ktorej vecné argumenty ostali demokraticky nevyslyšané.

Inak by museli uznať, že za Lipšicovho vedenia ministerstva vnútra skutočne proti ulici zasahovali vodné delá. A že Sulíkovi, až pridobre znalému okolností Gorily, sa z klientelistickej aféry určite neježila plešina.

Strojcov frašky zrejme zamestnávala iná, priam leninská otázka: Ako ďalej? Na mítingu evidentne chýbala pevná ruka ďalšieho demokratického mierotvorcu Petra Osuského, ktorého pravačka sa už v boji proti kontrarevolucionárom pred Bonaparte osvedčila. Ten by mohol viesť napríklad Liberálne milície pod heslom „demokraciou si rozvracať nedáme!“ a nespratníkov vykázať.

Ale kam? Pred obydlie Sulíka, Matoviča či Lipšica? Alebo priamo pred Liberálny dom? Ale aj tam by mali ostať pod dohľadom liberálnej ideopolície. Veď uznajte, je to drzosť prísť na zhromaždenie milovníkov slobody a slobodne pritom vyjadrovať svoj názor!