Úvod Ekonomika Desaťtisícom Slovákov hrozí riziko exekúcie

Desaťtisícom Slovákov hrozí riziko exekúcie

Foto: archív

Slovákov strašia spotrebiteľské úvery. Tie sa čoraz častejšie dostávajú do rúk aj menej solventným klientom. Národná banka v tejto súvislosti varuje pred ohrozením stability na finančnom trhu a chystá sa posvietiť si na tento druh pôžičiek.

Finančné domy sa obávajú nižších ziskov, a tak sa podľa Národnej banky Slovenska k úveru dostanú aj tí, u ktorých nie je zrejmé, či budú mať v budúcnosti na splácanie. Ide však o nebezpečný jav, keďže do dlhovej pasce sa týmto spôsobom môžu chytiť desaťtisíce Slovákov.

Len vlani sme si v našich bankách požičali vyše miliardy eur, z čoho takmer tretinu tvorili spotrebiteľské úvery. Nedokázalo ich však splácať takmer deväť percent ľudí. Odborníci pritom predpovedajú, že sa toto číslo bude zvyšovať.

„Banky s tým rátajú. Myslím si, že ak ide o miernu delikvenciu, teda omeškanie o pár dní, nemajú s tým problém. Ak však klienti úvery nesplácajú niekoľko mesiacov, má s tým banka viac nákladov ako skutočných výnosov,“ tvrdí analytik portálu Finančný kompas Maroš Ovčarik.