Úvod ZO ZAHRANIČIA Diplomat: Rusko dodrží Zmluvu o otvorenom nebi aj po odstúpení USA

Diplomat: Rusko dodrží Zmluvu o otvorenom nebi aj po odstúpení USA

Foto: archív

Rusko bude dodržiavať Zmluvu o otvorenom nebi, pokým bude v platnosti. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexandr Gruško to povedal po tom, ako americký prezident Donald Trump oznámil zámer od tejto zmluvy odstúpiť. Informovala o tom agentúra AFP.

„Potrebujeme pragmatický prístup. Kým je táto zmluva v platnosti, máme v úmysle v plnej miere napĺňať všetky práva a záväzky, ktoré pre nás z tejto zmluvy vyplývajú,“ povedal Gruško pre agentúru RIA.

Rusko podľa jeho slov v tejto veci vychádza z predpokladu, že všetky ostatné krajiny zapojené do tejto zmluvy budú konať rovnako a zaujmú „zásadový postoj“ k záväzkom zmluvných strán.

Trump oznámil, že plánuje stiahnuť Spojené štáty zo Zmluvy o otvorenom nebi, ktorej signatármi sú aj Rusko a ďalších 33 krajín. Bol by to tretí dohovor o kontrole zbrojenia, od ktorého by šéf Bieleho domu za USA odstúpil, odkedy sa ujal funkcie. Trump pred novinármi vyhlásil, že Rusko túto zmluvu nedodržiavalo. „Takže, kým ju nebudú dodržiavať, my sa z nej stiahneme,“ dodal.

Zmluva o otvorenom nebi nadobudla účinnosť v roku 2002 a je vnímaná ako dôležitý nástroj medzinárodnej kontroly zbrojenia. Umožňuje, aby armáda jednej krajiny vykonala určitý počet neozbrojených prieskumných letov nad územím inej krajiny. Cieľom je posilniť vzájomné porozumenie a dôveru.