Úvod Z DOMOVA Dvom mužom z protivládneho protestu hrozia 25 rokmi väzenia

Dvom mužom z protivládneho protestu hrozia 25 rokmi väzenia

Foto: Pavel Kapusta

Trest odňatia slobody na 12 až 25 rokov hrozí v prípade preukázania viny v zmysle zákona dvom mužom v súvislosti s incidentom, ku ktorému prišlo počas protivládnej demonštrácie pred Úradom vlády SR. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.

Vyšetrovateľom odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave bolo v tejto súvislosti začaté trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu útoku na verejného činiteľa spáchaného za krízového stavu.

„Obvineniu z uvedeného trestného činu už čelia dvaja muži: 31-ročný Martin J. z okresu Poprad a 31-ročný Pavel R., štátny občan Českej republiky. Podľa zabezpečenej dôkaznej situácie obvinení muži v sobotu krátko pred 16:00 h po použití vodného dela pred Úradom vlády SR začali hádzať kamene a dlažobné kocky do policajtov velených do bezpečnostného opatrenia,“ uviedla polícia.

„Muži sa tohto konania dopustili za krízovej situácie – núdzového stavu vyhláseného uznesením vlády SR. Policajti mužov obmedzili na osobnej slobode počas uvedeného zhromaždenia, a eskortovali na príslušné policajné oddelenie,“ poznamenala polícia.

Vyšetrovateľ Policajného zboru zároveň predložil spis prokurátorovi s cieľom spracovania návrhu na väzobné stíhanie obvinených. S podnetom na väzobné stíhanie sa prokurátor stotožnil.

Niekoľko tisíc ľudí protestovalo cez víkend pred Úradom vlády SR. Žiadali odstúpenie premiéra Igora Matoviča, zároveň nesúhlasili ani s opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu. Zasiahla proti nim polícia, ktorá použila slzný plyn a vodné delá. Niekoľko osôb bolo zadržaných, zranených bolo viacero osôb.