Úvod Politika Európskej komisii sa nepáčia maďarské protimigračné zákony

Európskej komisii sa nepáčia maďarské protimigračné zákony

Foto: archív

Európska komisia (EK) skúma čerstvo prijaté zákony v Maďarsku, ktoré napríklad zakazujú bývanie na verejných priestranstvách a umožňujú odsúdiť na trest väzenia osoby pomáhajúce žiadateľom o azyl. Hovorca EK Christian Wigand uviedol, že exekutíva Európskej únie „podnikne potrebné kroky“ na základe svojej analýzy nových maďarských zákonov.

Wigand dodal, že „nie bez obáv sledujeme tento vývoj (v Maďarsku) a tieto nové návrhy“. V tejto súvislosti poznamenal, že „by sme sa nemali obracať chrbtom k hodnotám a zásadám, na ktorých je Európa vybudovaná“. Ak európske inštitúcie dospejú k názoru, že krok Maďarskej republiky je v rozpore s právnymi predpismi EÚ, EK by mohla proti Maďarsku podniknúť podobné právne kroky ako proti Poľsku v súvislosti s obavami o stav a nezávislosť justície v tejto členskej krajine EÚ. Tento proces v rámci EK by mohol viesť až k tomu, že Maďarsko by stratilo hlasovacie práva v EÚ.

Poslanci maďarského parlamentu v stredu schválili návrh balíka zákonov na potlačenie migrácie. Na základe balíka označovaného ako „Zastavme Sorosa“ bude možné napomáhanie a podporu ilegálneho prisťahovalectva trestne stíhať. Opozícia, ale aj niektoré medzinárodné organizácie návrh balíka zákonov ostro kritizovali. Za návrh hlasovalo 160 poslancov, 18 bolo proti.