Úvod Politika Európsku úniu rozkladá schengenský priestor aj euro

Európsku úniu rozkladá schengenský priestor aj euro

Foto: archív

Bývalý novinár Washington Post William Drozdiak tvrdí, že Európsku úniu rozkladajú tri veci: spoločná mena, nekontrolovaný schengenský priestor a členstvo krajín z bývalého východného bloku. „Dnes sa sen o európskej jednote vytráca a budúcnosť kontinentu je neistá,“ tvrdí Drozdiak, čím odporuje predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi. Ten vyhlásil, že EÚ nabrala druhý dych a spoľahlivý vietor ženie spoločnú európsku loď dopredu.

Novinár pripomína, že únia má jeden dlhodobý, hlboko zakorenený problém, ktorý nedokázala vyriešiť ani po rokoch. Chce dosiahnuť ambiciózne ciele pomocou nedôkladne pripravených návrhov, ktoré na poslednú chvíľu vznikli vďaka kompromisu. Okrem toho chýba akýkoľvek záchranný scenár pre prípad, ak by veci nevyšli podľa plánu.

Bolo to vidno v prípade zavedenia eura bez toho, aby mala Európa fiškálnu úniu alebo veriteľa poslednej inštancie. Chybou bolo aj otvorenie vnútorných hraníc bez spolupráce na obrane tých vonkajších, alebo prijatie členov z krajín bývalého sovietskeho bloku, pričom sa nerátalo s tým, že by Rusko mohlo byť proti tomu. História fungovania EÚ je podľa Drozdiaka plná optimistickej naivity a nepripravenosti na plán B.

Foto: archív

Drozdiak tvrdí, že Európska únia teraz stojí na rázcestí, keď jedna chyba môže viesť k rozpadu spoločenstva, čím by na starom kontinente mohol zavládnuť chaos a vzniknúť konflikt. Tá optimistickejšia verzia by znamenala, že EÚ prežije a bude stabilnejšia ako kedykoľvek predtým. Novinár upozorňuje, že nech sa už Európa vydá akýmkoľvek smerom, kľúčovým hráčom tu bude Nemecko.

Pre nemeckú ekonomiku by to však bola veľká záťaž. Kancelárka by navyše musela niesť zodpovednosť za celú Európu, na čo nie je pripravená. Nepomáha jej ani to, že v Európe nemôže nájsť spoľahlivého silného partnera. Veľká Británia sa už vyslovila za odchod a Francúzsko sa topí vo vlastných problémoch. Emmanuel Macron má grandiózne plány na reformu spolku, naráža však na nedostatok financií.

Problém je i to, že krajiny bývalého východného bloku majú o únii iné predstavy ako západní členovia. Ohniská konfliktu sa vytvárajú aj v anglosaskom svete. Do popredia sa dostáva otázka, aká je vlastne európska identita a či do nej islam patrí alebo nie. Na starom kontinente je zmes najrôznejších kultúr s odlišnými tradíciami a bola by veľká chyba zničiť túto diverzitu. Lenže EÚ zatiaľ nemá plán na to, ako by mohla fungovať aj bez jednoty. Čaká teda spoločenstvo zánik, alebo sa podarí krízu spoločne zvládnuť?

UložiťUložiť