Úvod Z DOMOVA Fico reaguje odchod Pellegriniho krídla: Tieto “nové tváre” som pred 20 rokmi...

Fico reaguje odchod Pellegriniho krídla: Tieto “nové tváre” som pred 20 rokmi učil abecede politiky

Foto: archív

Predseda strany Smer-SD Robert Fico zareagoval na sociálnej sieti tlačovú besedu podpredsedu NR SR a expremiéra Petra Pellegriniho a 11 kolegov, ktorí po rokoch opúšťajú materskú stranu a avizovali vytvorenie novej.

„Pri odchode poslancov z klubu a prípadne aj strany býva zvykom usporiadať tlačovú konferenciu a zareagovať. Zatiaľ však dám prednosť čisto môjmu ľudskému pohľadu. Je zvláštne, že tieto ‘nové tváre’ som pred 20 rokmi učil abecede politiky.

Držali sa ma silno za ruku rovnako, ako keď ide dieťa prvýkrát do školy, a keď robí prvé nesmelé kroky. Celé roky sme spolu diskutovali na tému moderná sociálna demokracia,“ napísal šéf Smeru-SD.

„Robil som to rád, lebo som chcel vychovať novú generáciu socialistov, ktorí budú aj reálne v politike napĺňať hodnoty sociálnej demokracie a nielen o tom hovoriť. Vždy som stál pri nich, postupne im dával priestor, funkcie a zodpovednosť.

V čase, keď ich strana dostala do najvyšších vládnych funkcií, som sa im nikdy neobrátil chrbtom, aj keď ich rozhodnutia neboli vždy v súlade s hodnotami sociálnej demokracie. Aj preto musím ľudsky skonštatovať:

– mrzí ma, že odchádzajúca skupina hovorí o silnej sociálnej demokracii a zatiaľ sú to oni, čo ju trieštia a oslabujú,
– mrzí ma, že okrem všeobecných fráz som nepočul nič iné o tejto, údajne novej sociálnej demokracie,
– mrzí ma, že o novej sociálnej demokracii rozprávajú predstavitelia, ktorých novinári dlhodobo označovali za tzv. “biznis krídlo “ v strane Smer-SD a „deti “ Roberta Kaliňáka (napríklad Saková, Tomáš),
– mrzí ma, že po 20 rokoch v Smere-SD niektorí politici dokážu vôbec predstierať, že sú “nové tváre” a zabudnúť odkiaľ prišli, čo robili a čo presadzovali.

Ich slová o sociálnodemokratických hodnotách vnímam len ako masku, ktorú si nasadili na svoje tváre, aby prekryli svoje egoistické ciele a zmiatli našich voličov. Čas ukáže, kto to so sociálnodemokratickými hodnotami myslí úprimne a vážne, kto sa s nimi narodil, kto ich zdieľa a cíti.

Úspešnú ľavicu a sociálnu demokraciu vždy reprezentovali činy a nie slová. Ako predseda strany Smer-SD môžem hrdo povedať, že odkedy som v politike, tak som presvedčený ľavičiar a nikdy nepodľahnem slniečkarskym a neoliberálnym trendom,“ uzatvoril svoj status Robert Fico.