Úvod Politika Figeľ: Spravodlivosť pre obete islamistov je dôležitá

Figeľ: Spravodlivosť pre obete islamistov je dôležitá

Ján Figeľ a Adama Dieng. (Foto: archív)

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) schválila rezolúciu o vyšetrovaní vojnových zločinov Islamského štátu (ISIS) v Iraku. Nastolenie zodpovednosti a spravodlivosti je dôležité pre obete, náboženské a etnické menšiny a budúcnosť krajiny, informoval prostredníctvom sociálnej siete osobitný vyslanec EÚ pre slobodu náboženstva alebo viery vo svete Ján Figeľ. Počas 72. Valného zhromaždenia OSN hovoril s námestníkom generálneho tajomníka OSN pre prevenciu genocídy Adamamom Diengom a riaditeľom Úradu OSN pre boj proti terorizmu Jehangirom Khanom.

O pomalosti prístupu a konania BR OSN svedčí podľa J. Figeľa aj skutočnosť, že Irak už v máji 2016 ústne požiadal OSN o vytvorenie medzinárodného právneho mechanizmu, ktorý by pomohol postaviť zločincov ISIS pred spravodlivý súd. „Nič sa však v tomto smere, žiaľ, až doteraz neudialo,“ skonštatoval. S námestníkom šéfa OSN sa zhodli na vážnosti situácie, pretože už tri roky sa deje krvavé prenasledovanie jezídov, kresťanov a ďalších náboženských komunít v Iraku a Sýrie zo strany militantov.

„Svetové spoločenstvo sa nemôže prizerať tomuto procesu, pretože diskredituje tým nielen svoje vlastné slová a záväzky, ale aj dôveryhodnosť a akcieschopnosť OSN,“ uviedol J. Figeľ pre teraz.sk o stretnutí s námestníkom šéfa OSN. Figeľ je presvedčený, že je čas, zodpovednosť i príležitosť ukončiť storočie genocíd, ktoré začalo v čase 1. svetovej vojny v Arménsku zo strany Osmanskej ríše.

Foto: archív
Foto: archív

Rezolúcia vznikla na základe augustovej žiadosti irackej vlády a vďaka diplomatickému sprostredkovaniu Veľkej Británie. „Takéto rozhodnutie svet čakával už aspoň pred rokom. Ale je to signál nádeje pre prenasledovaných v Iraku a začiatok procesu uplatňovania zodpovednosti a spravodlivosti voči páchateľom vojnových zločinov, nielen z radov ISIS. Tím má zostaviť generálny tajomník OSN Antonio Guteres z irackých sudcov a medzinárodných expertov na trestné právo, s mandátom na dva roky a s podporou OSN,“ priblížil osobitný vyslanec EÚ pre slobodu náboženstva alebo viery vo svete Ján Figeľ.

Tím má podať BR OSN prvú správu o činnosti 90 dní po etablovaní a potom každých 180 dní. Jeho činnosť sa môže týkať aj zločinov spáchaných na území iných štátov, za predpokladu, že s tým súhlasia. Cieľom je pomôcť dostať zločincov pred iracké, prípadne iné súdy, doplnil.

S námestníkom A. Diengom sa zhodli na dôležitosti odloženia referenda na severe Iraku, ktoré má v rozhodnú ť o samostatnosti Kurdistanu. Dnes je dôležité definitívne poraziť ISIS nielen ako politickú a vojenskú štruktúru, ale aj ako ideológiu nadradenosti nenávisti, zdôraznil J. Figeľ s tým, že mier a stabilita sú dôležité pre nastolenie práva a spravodlivosti, pre návrat utečencov osobitne z náboženských a etnických menšín. Irak a jeho obyvatelia nepotrebujú pokračujúci a prípadný nový vnútorný konflikt.