Úvod Spoločnosť Firmy majú problém s nedostatkom brigádnikov

Firmy majú problém s nedostatkom brigádnikov

Foto: archív

Naši podnikatelia nemajú problém len s nedostatkom zamestnancov, ale mnohým chýbajú aj brigádnici. Mladí ľudia sa na letnú prácu do slovenských firiem príliš nehrnú. V automobilovom či elektrotechnickom priemysle, ale aj v logistike tak brigádnici chýbajú. Aj konkurencia medzi uchádzačmi klesá, vraví hovorkyňa pracovného portálu Nikola Richterová. V minulom roku podľa nej zareagovalo na jeden inzerát na brigádu vyše 17 ľudí, dnes je to v priemere 16.

Vysokoškoláci chodia podľa odborníkov brigádovať čoraz častejšie najmä do susedného Česka, kde sa im to viac oplatí, prípadne do iných krajín EÚ. Kým v Bratislave zarobia v priemere 4,50 eura na hodinu, v Prahe dostanú takmer 6. V Česku sú okrem toho dohody o brigádnickej činnosti do 10-tisíc korún oslobodené od odvodov.

Menší záujem je najmä o manuálne brigády. Študentov najviac zaujímajú administratívne či marketingové pozície, kde je konkurencia medzi uchádzačmi stále vysoká. Vysokoškoláci okrem toho uprednostňujú najmä stáže v odbore, ktorý študujú.

Nie všetky firmy pritom majú o brigádnikov záujem. Podnikatelia podľa Nikoly Richterovej zverejnili počas posledného mesiaca v priemere nižší počet takýchto inzerátov. Odborníci predpokladajú, že za to môžu povinné príplatky za prácu v noci a cez víkendy, ktoré platia od mája. Mnohí zamestnávatelia preto radšej zamestnajú niekoho na skrátený pracovný úväzok ako študenta na dohodu o brigádnickej činnosti.

Foto: archív